Toidukaupade kerkinud hinnatase jääb püsima ja kallineb ilmselt veel mõnda aega edasi

Vähemalt selle aasta oktoobrini oodatakse hindade järk-järgulist tõusu.Foto: Canva

Selveri kommunikatsioonijuhi Rivo Veski sõnul jätkub kõrgem, vähemalt kahekohalise protsendiga toidukaupade hinnakasv tõenäoliselt oktoobrikuuni. Kerkinud hindade tase jääb aga pigem püsima ning edasised arengud sõltuvad piiri taga toimuvast.

“Toidukaupade kallinemine jõudis aprillis möödunud aasta sama kuuga võrreldes rekordilisele 14,6 protsendi tasemele. Toiduainetetööstuste jaoks on olulise mõjuga energiakandjate hinnad, samuti teravilja-, liha ja õlitoodete maailmaturuhinnad, nende toodete saadavus,” ütles Veski.

Puu- ja köögivilja ning teravilja saaduste puhul toob Veski määrava lisategurina välja selle, kui hea või halb saak sellel aastal tuleb. “Teravilja osa võime juba aimata, et sõjategevusest tingituna saab vilja alla vähem hektareid maad kui varem, mis tähendab ka edasisi hinnatõuse,” nentis ta.

Ka Prisma Peremarketi sortimendi- ja hankedirektori Kaimo Niitaru sõnul on toidukauba hinnatõus kauplustes märgatav ning kuna ebakindlus maailma majanduses püsib, siis on tootjate poolt jätkuvalt kuulda teateid sisendhindade tõusu kohta. 

“Paljudes tootekategooriates pole hinnatõus tootjate poolt kahjuks mitte paar-kolm protsenti, vaid ulatub kümne või enama protsendi juurde, kuna sisendhinnad on jõuliselt kasvanud. Meie sortimendis on kas veel mitte kallinenud või siis vähem kallinenud omakaubamärgi tooted, kuivõrd nende puhul on hankelepingud väga pikaajalised ja suuremahulised,” selgitas Niitaru.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.