Ülevaade: millised on tähtsaimad muudatused, millega tarbijate õigused 28. mail suurenevad?

Võlaõigusseadus sai täiendusi, millega tarbijate õigused suurenevad ninga kauplejate kohustused laienevad.Foto: Canva

Tänavune aasta tõi mitu olulist muudatust tarbija õigustesse ning kauplejate kohustustesse – lisaks aasta alguses kehtima hakanud muudatustele jõustub 28. mail  tarbijaga sõlmitud müügilepingute suhtes veel rida uusi võlaõigusseaduse sätteid, mis suurendavad tarbijate õigusi.

Tarbijakaitse- ja tehnilise järelevalve ameti (TTJA) tarbijate ja ettevõtjate nõustamise osakonna juhataja Kristina Tammaru ütles, et e-kaubanduse veebisaidid, mis koondavad endas erinevaid müüjaid, ja pakkujaid ehk internetipõhised kauplemiskohad peavad edaspidi tarbijale andma senisest rohkem ostueelset infot.

Tarbijad peavad nägema, kas nad ostavad eraisikult või kutseliselt kauplejalt

Platvormilt ostmisel võib tihtipeale jääda mulje, et tegemist on veebipoega ja kutselise kauplejaga, kellel on olemas juriidiline vorm. Tihtipeale aga tehakse kaupa hoopis eraisikuga. Sellistes vaidlustes tarbijakaitseamet sekkuda ei saaks, kuna tarbijakaiste tegeleb vaid eraisikute ja ettevõtete vaheliste vaidlustega ning tarbijakaitseseadused ei laiene eraisikute vahelistele tehingutele. Eraisikute omavaheliste vaidlustega tegeleb kohus.

Seetõttu peab edaspidi olema veebikauplemiskohas selgelt ja arusaadavalt tarbijale välja toodud teave selle kohta, kellega ta osu-müügi lepingu sõlmib, ehk kas tegemist on kutselise kaupleja või eraisikuga. Kui veebiplatvormil kaupu pakkuv müüja on eraisik, peab ka seal olema väljatoodud, et ostutehingu suhtes ei rakendu seaduslikud tarbija õigused.

Tarbija peab teadma, mille järgi tema otsingu järjestus tekib

Enamik veebipoode võimaldab otsingusõnade järgi leida endale sobiva toote, kuid varasemalt ei olnud tarbijale päris täpselt selge, mille järgi pakkumiste järjestus tekib. Seetõttu on seaduses määratud, et edaspidi peab kuvama teabe, kuidas see järjestus loodi. Ehk kas esimesena kuvatakse kõige uuemaid, odavamaid või populaarsemaid müüjaid ja kaupu. Või kuvatakse esimesena neid müüjaid, kes on otsingutulemuste nähtavuse eest maksnud. Sealhulgas maksetel põhinevaid otsingutulemused peavad olema tavapärastest otsingutulemustest selgelt eristuvad.

Puudusega kaupade asendamine ja vahetamine

Puudusega kaupade pretensioonide esitamise aeg on kaks aastat, juhul, kui tehing on tehtud kaupleja ja eraisiku vahel, mitte teise eraisikuga. Vastavalt seadusele on tarbijal eelkõige õigus nõuda asja parandamist või asendamist, teatud juhtudel ka raha tagastamist või müügihinna alandamist.

Kui müüja asendab puudusega asja uue toote vastu või see saab parandatud, algab kaheaastane pretensiooni esitamise aeg tarbija jaoks uuesti. Puudusega kauba parandamise või asendamise kulud peab kandma müüja. Müüja ei pea kaupa asendama, parandama või hinda alandama, kui defekt on tekkinud tarbijapoolse vea tõttu.  

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.