Uued olulised allahindluse reeglid: parim hind ei ole lihtsalt odav, vaid ka ei eksita tarbijat

Hind on odav vaid siis, kui sooduse sildi taga pole eksitavat infot.Foto: Scanpix

Tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve amet kehtestas alates selle aasta 28. maist hinna alandamisele uued reeglid kaupade müügiks pakkumisel. Sellega seoses tuleb kauplustel muuta sooduskampaaniaid, mis võisid olla enamustele poekülastajatele juba harjumuspärased.

Hinnateave on ameti sõnul üheks olulisemaks kriteeriumiks, mille järgi tarbija kaupu valib, seega on oluline, et hinnad oleks avaldatud tarbija suhtes ausalt. Selleks, et tarbijal oleks võimalik saada tõest teavet sooduskampaania puhul hinnaeelise saamise kohta, tuleb nüüdsest sooduspakkumise puhul ära näidata viimase 30 päeva madalaim hind, teatas TTJA.

Mida see siis tähendab? See tähendab, et varasemalt võis tarbija saada suure pettumuse, kui ootas soodushindasid ja avastas, et vahepeal on tavahind tõusnud ja pakutud 30 protsendise sooduse asemel saab hoopis 15 või vähem. Nüüd aga ongi nii, et sooduspakkumise ajal tuleb näidata viimase 30 päeva kõige madalamat hinda ja sellest võib teha uue sooduskampaania. Seni on amet tuvastanud, et üheks probleemidest on soodushinna kuvamise puhul asjaolu, et maha kriipsutatud varasema hinnaga pole tegelikult kaupa müügikohas üldse varem müüdudgi.

Varasema hinna ja alandatud hinna vaheline seos on oluline selleks, et inimesed saaks aru erinevates müügikohtades olevatest hinnaeelistest ja seeläbi oskaks teha häid ostuotsuseid. Hinnaga mängimine ja parima hinna lubamine on aga tegelikult karistatav ja tarbijat eksitav. Hind ei tohiks olla turunduslik vahend tarbijate poodi meelitamiseks, kui see varjab endas pooltõtt.

Iga uus sooduskampaania viib 30 päeva sees hinda alla

Kuna soodushinda peab arvutama vaid viimase 30 päeva kõige madalamast hinnast, siis kõik viimase 30 päeva sees olnud sooduskampaaniad käivad ka selle alla. Näiteks, kui reklaamitakse, et juuli kõikidel esmaspäevadel on kogu kaup soodustusega miinus 20 protsenti, siis peab iga järgmise esmaspäeva puhul võtma arvesse viimase 30 päeva jooksul kohaldatud madalaimat hinda.

See tähendab, et näiteks, kui kaup maksis enne sooduskampaaniat 100 eurot siis juulikuu esimesel esmaspäeval on varasemaks hinnaks 100 eurot ja soodushinnaks 80 eurot. Juulikuu teisel esmaspäeval tuleb hinnaeelist arvutada juba 80 eurost, mis on 30 päeva jooksul kehtinud madalaim hind ja uueks hinnaks peaks olema 64 eurot.

Selline muutus võib tuua endaga kaasa palju harjumuspäraseid sooduskampaaniate kadumisi. Näiteks on varasemalt ehitsupoodides nädalavahetusel kaup olnud soodsam, mis pani tarbijaid valima poe külastamiseks soodsamat päeva.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.