Eesti riik maksab vägivaldse kuriteo puhul hüvitist ja aitab psühholoogilise nõustamisega

Vägivaldse kuriteo ohvritele korvab riik erinevaid kahjusid, et ohvri toimetulekut ja rehabilitatsiooni toetada.Foto: Canva

Kui kellegi suunas on meie riigi territooriumil pandud toime vägivaldne kuritegu, siis on õigus taodelda riiklikku hüvitist, et tekkinud olukorras toime tulla. Ohvriabi teenus võimaldab saada psühholoogilist abi.

Ohvriabi teenusel hüvitatakse kuni ühe kuupalga alammäära ulatuses kulud. Varalisest kahjust hüvitatakse kuni 80 protsenti, kuid mitte üle 9590 euro. Kurjategija poolt tekitatud kahjud hüvitab samuti riik, kuid sel juhul ei ole õigus nõuda kahjude hüvitamist ka kurjategijalt endalt.

Hüvitist on õigus saada neil, kellel on vägivallakuriteo tagajärjel tekkinud raske tervisekahjustus või vähemalt neli kuud kestev tervisehäire. Samuti kui lähedane, kellest sõltusid sissetulekud, sai kuriteo tagajärjel surma või kui oled tasunud ohvri matusekulusid.

Riik korvab juba tehtud kulud kuludokumentide alusel. Näiteks hüvitatakse ravimite peale minev kulu, raviasutusse sõitmise kulud või ka hoolduslehe ja töötasu vahe. Samuti makstakse perioodilisi hüvitisi, kui sissetulek on vähenenud kuriteo tagajärjel. Seda siis kas haiguslehe või töövõime vähenemise korral.

Taotlus tuleb esitada kolme aasta jooksul peale kuriteo toimepanemist või sellest teada saamisel. Ettemakseid või avansilist hüvitist tehakse vaid juhul, kui selleks on ilmne tungiv vajadus, kuid mitte rohkem kui 640 eurot. Hüvitiselt tulumaksu ei arvestata ja hüvitist tasutakse vastavalt vajadusele piirmäära täitumiseni (9590 eurot).

Teise riigi kodanikule abi osutamine

Kuriteoohvri hüvitiste valdkonna teenuse juht Kati Mäesaar selgitas, et seda reguleerib ohvriabi seadus, milles on välja toodud tingimused, mis juhul on välismaalasel (st isikul, kes ei ole eesti kodanik) õigus hüvitisele:
  1) elab Eestis pikaajalise elaniku elamisloa või elamisõiguse või tähtajalise elamisloa või elamisõiguse alusel;
  2) on Euroopa Liidu kodanik;
  3) on vägivallakuritegude ohvritele hüvitiste maksmise Euroopa konventsiooniga ühinenud riigi kodanik;
  4) on Eestis viibiv rahvusvahelise kaitse saaja;
  5) on inimkaubanduse ohver või seksuaalselt väärkoheldud alaealine, sõltumata sellest, kas tal on Eesti Vabariigis viibimiseks seaduslik alus.

Rohkem infot hüvitise ja selle tingimuste kohta saad lugeda sotsiaalkindlustuse ameti lehelt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.