Alates aprillist saavad lapsevanemad 10 päeva lapsepuhkust: mis see on ja kuidas seda kasutada saab?

Kellel lapsed saavad tänavu 14, võiksid see aasta 10 päeva korraga puhata.Foto: Canva

Alates 1. aprillist saavad lapsevanemad võtta endale lapsepuhkust. Puhkus kehtib mõlemale lapsevanemale kuni lapse 14. aastaseks saamiseni. Muutuse mõte oli anda vanematele rohkem paindlikkust ja võimalusi ükteisest sõltumatult puhkusepäevi kasutada ning lapsepuhkusepäevi planeerida.

Varasemalt sai töötav lapsevanem lapsepuhkust kasutada kalendriaastas pere kohta kolm või kuus tööpäeva, sõltuvalt laste arvust või vanusest. 2022. aasta 1. aprillist antakse lapsepuhkust mõlemale töötavale vanemale eraldi ja iga last arvestades.

Lapsepuhkust saab kasutada inimene, kes ei saa samal ajal vanemahüvitist. Kummalgi vanemal on iga 14-aastase ja noorema lapse kohta kogu perioodi peale kokku 10 lapsepuhkuse päeva, kahe peale kokku 20 päeva. Mida rohkem on peres kuni 14-aastaseid lapsi, seda rohkem lapsepuhkuse päevi on vanemale ette nähtud.

Rohkem kui kolme kuni 14-aastase lapse puhul, tohib lapsevanem ühes kalendriaastas kasutada kokku lapsepuhkuse päevi kuni kolme lapse eest ehk kõige rohkem 30 kalendripäeva.

Last üksi kasvatav vanem saab õiguse kasutada iga lapse kohta 20 päeva puhkust. Seda juhul, kui rahvastikuregistris puudub teise vanema kohta kanne või teine vanem on surnud. Sellel aastal, kui laps on 13 ja saamas 14, on võimalik puhkust kasutada terve kalendriaasta vältel, olenemata sellest, kas lapse sünnipäev on enne või pärast puhkust.

Lapsepuhkusele on õigus ka eestkostjal ja hoolduspere vanemal ning selle saamise õigus laieneb ka vanema abikaasale või registreeritud elukaaslasele teise vanema kasutamata päevade ulatuses. Seda juhul, kui lapse üks vanematest on surnud, ei täida perekonnaseadusest tulenevat kohustust last kasvatada või on esitanud Sotsiaalkindlustusametile (SKA) kirjaliku teate lapsepuhkusest loobumise kohta.

Lapsepuhkuse õigust ei ole vanemal kellelt on hooldusõigus ära võetud.

Kui palju on puhkuse hüvitis ja kuidas seda võtta saab?

Lapsepuhkuse eest makstakse hüvitist, mis on 50 protsenti perehüvitiste seaduse alusel arvutatud ühe kalendripäeva vanemahüvitise suurusest. Samas ei maksta hüvitist vähem kui töötasu alammäära alusel arvutatud ühe kuu keskmise tööpäeva tasu. Hüvitise suuruse arvutamiseks loetakse puhkuse kasutamisest kolm kuud tagasi ning arvutatakse sellele eelnenud 12 kuu teenitud tulu põhjal keskmine päevatasu.

Puhkus tuleb ise sotsiaalkindlustusameti iseteeninduses ära märkida, enne kui tööandja juurde puhkuseavaldus teha. Iseteenindus võimaldab puhkust planeerida kõigile kalendripäevadele, seetõttu peaks töötaja ise teadma, et lapsepuhkust kasutatakse ainult tööpäevadel. Kui töötaja ei ole õigesti märkinud, on tööandja kohustus talle seda siis selgitada.

Järjestikuste päevade kasutamise puhul tuleks arvestada, et lapsepuhkuse päevad peab märkima nädalavahetusest või riigipühast eraldi. Näiteks tuleb siis puhkuseks panna mitu erinevat vahemikku, kui puhkuseplaanide vahele jääb vaba päev: kolmapäev kuni reede ja emaspäev kuni kolmapäev.

Kuni 15 puhkusepäeva kasutamisel on vaja tööandjat ette teavitada vähemalt 14 päeva. Kui üle selle, siis tuleb ette teavitada vähemalt 30 kalendripäeva enne puhkust. Summeeritud tööaja arvestuse puhul, kui graafik on juba koostatud, saab töötaja kasutada lapsepuhkust graafikujärgsetel tööpäevadel.

Tööandja võib ka puhkuse andmisest keelduda, kui selleks on alust. Viie päeva jooksul peale puhkuseavalduse saamist peab tööandja saatma SKA-le e-kirja teel sellekohase teavituse. SKA edastab seejärel töötajale info puhkuse andmisest keeldumise kohta. Kui töötaja planeerib lapsepuhkuse oma puhkepäevale, siis see on üks puhkuse andmisest keeldumise aluseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.