Kredexi uued toetused: viis protsenti omafinantseeringut ja kuni 80 protsendi ulatuses käendust

Kredex aitab varasemast veelgi enam kodu soetamisel.Foto: Canva

Tänasest alates kehtivad Kredexi käenduse kasutamisel uued soodsamad tingimused. Riik toetab seeläbi maapiirkondadesse eluaseme soetamist ning võimaldab lasterikastele peredele madala omaosalusega kodulaenu.

Riigihalduse minister Jaak Aabi sõnul oli toetusmeetme välja töötamisel väljaspool linnapiirkondi vaja suuremat riigipoolset tuge, kus muidu madalast kinnisvarahinnast ja likviidsustasemest tingituna laenu saamine oleks raskendatud.

Noorepere laenu käendamise tingimusi muudeti vanusepiirangute ulatuses. Samuti paranevad tingimused kolme ja enama lapsega peredele antava laenu osas, võimaldades pakkuda laenu ka viieprotsendilise omafinantseeringuga.

Maapiirkondades saab käendust kuni 80 protsendi ulatuses

Maapiirkonnas eluaseme soetamisel väheneb laenutagatise nõue ning eluaseme soetamine muutub lihtsamaks. „See riiklik käendus on loodud just neile, kes täna oma kodu soetamiseks pangast kinnisvara madala turuväärtuse tõttu laenu ei saa,“ rääkis minister juba 2021. aasta oktoobris.  

«Uute käendustingimuste eesmärk on leevendada olukorda, kus väljaspool Tallinna, selle lähiümbrust, Tartut ja Pärnut ning madalama kinnisvarahindade tasemega piirkondades ei ole inimestel võimalik laenu kinnisvara tagatisel saada,» kirjeldas KredExi ja EASi ühendasutuse eluaseme- ja energiatõhususe osakonna juht Triin Reinsalu tänases pressiteates.

Suurlinnades ja asukohtades, kus kinnisvara ruutmeetrihind jääb alla 500 euro, saavad laenusoovijad taotleda riiklikku käendust kuni 80 protsendi ulatuses ja maksimaalselt käendatavas summas 80 000 eurot objekti kohta. See tähendab, et võetava laenu summa saab olla kuni 100 000 eurot. Täpsema nimekirja välistatud piirkondadest leiab Kredexi kodulehelt.

“Väga paljudel peredel, kes kvalifitseeruvad Kredexi riiklikule käendusele – noortel peredel ja noortel spetsialistidel – pole täna tihti võimalik maapiirkondades kodu soetamiseks pangast laenu saada, seda tulenevalt madalatest kinnisvarahindadest ehk laenutagatise tasemest. Uute käendustingimuste eesmärk on pakkuda võimalust kodu soetamiseks või renoveerimiseks ka suurlinnadest väljaspool,” ütlers Reinsalu. 

Suur muutus paljulapselistele peredele

Teise olulise muudatusena laenukäenduste tingimustes lisandub uus meede, mille eesmärk on pakkuda madalama omafinantseeringuga laenu paljulapselistele ehk vähemalt kolme lapsega peredele.

“Tänaste tingimuste kohaselt on riikliku käendusega laenu võimalik anda minimaalselt kümneprotsendilise omafinantseeringuga. Muudatusega alandatakse paljulapselistel peredel minimaalset nõutavat määra viiele protsendile, et nii lihtsustada suurperede võimalust oma kodu soetamist,” lausus Triin Reinsalu.

Paljulapselised pered peavad madalama omafinantseeringuga laenu saamiseks jätkuvalt pöörduma oma kodupanka, kuid saavad nüüdsest taotleda laenu kuni 40 protsendi ulatuses riiklikult käendatuna ning senisest kaks korda väiksema ühekordse kulu ehk omafinantseeringuga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.