Toetused ja hüvitised

President kuulutas välja seaduse, mis võimaldab piiritleda elektri tootmishinda

Seadus paigas, aga hinda veel ootame.Foto: Scanpix

President Alar Karis andis täna heakskiidu elektrituruseaduse ja konkurentsiseaduse muutmise seadusele, mis võimaldab piiritleda elektri tootmishinna ning müüa elektrit kodutarbijatele universaalteenusena.

Seadusega pannakse riigiettevõttele Eesti Energia kohustus müüa elektrit Eesti kodutarbijatele ja kõigile elektri edasimüüjatele ka universaalteenusena. Lisaks on Eesti 63 elektrimüüjal võimalus hakata seaduse jõustumisel universaalteenuse raames elektrit müüma.

Seadus ei sätesta universaalteenuse hinda, vaid paneb paika hinnakujunduse põhimõtted. Universaalteenuse hind selgub koostöös konkurentsiametiga hiljemalt septembri lõpuks.

Universaalteenuse näol on tegemist riigipoolse valikmeetmega, mis aitab inimestel leevendada tuleva talve potentsiaalseid hinnatõuse. Sisuliselt on see elektripakett, millega saavad vabatahtlikult liituda kõik eratarbijad ja ka korteriühistud.

Lõplik hind kujuneb välja tootmiskuludest, müügikuludest ja elektritootja mõistlikust kasumist. Universaalteenust ehk kontrollitud hinnaga elektrienergiat saab pakkuda tänaste otsuste järgi kuni 2026. aasta aprilli lõpuni. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.