Tallinn hakkab kuni saja euroga lastele jalgrataste ostmist toetama

Linnaeelarvesse on planeeritud toetada vähemalt tuhande lapse jalgratta ostu.Foto: Canva

Tallinna Linnavolikogu kiitis eile heaks pilootprojekti „Rattaga kooli“ käivitamise, millega hakkab linn maksma kuni sajaeurost jalgratta ostutoetust kõigile 10 kuni 15-aastastele Tallinna noortele, kes on sel aastal teinud endale jalgratturi juhiload.

Tallinna Linnavolikogu esimees Jevgeni Ossinovski ütles, et nii keskkonna säästmiseks kui ka mõnusa linnaruumi loomiseks on vaja pealinna väga autokeskset liikuvust muuta ning sellele ei ole head alternatiivi. „Jalgrattaga liikumise osakaalu suurendamine on üks oluline osa lahendusest,“ selgitas Ossinovski, kelle sõnul kinnitavad uuringud, et üks oluline samm sellel teel on laste rattaharjumuse kasvatamine.

Ossinovski sõnul on Tallinn näinud ette eraldi vahendid koolide ümbruste turvalisuse parandamiseks, rajame koolide juurde täiendavaid rattahoidlaid ning investeerime uute turvaliste rattateede loomisesse. „Nüüdsest käivitame ka uue toetuse lastele jalgratta ostuks, mis samal ajal ergutab neid läbima ka ohutu rattaga liiklemise koolitust,“ selgitas volikogu esimees programmi „Rattaga kooli“ tausta.

Tallinna Linnavolikogu keskkonna- ja kliimakomisjoni juhi Maris Hellranna sõnul aidatakse “Rattaga kooli” meetmega kaasa sellele, et rohkem Tallinna koolilapsi saaks samuti iseseisvamaks ja õnnelikumaks, pered aga võivad bensiiniraha kokku hoida. „Lapsed, kes iseseisvalt rattaga liiguvad, on tervemad, koolis tähelepanelikumad ja õnnelikumad – seda on tõestanud noorte ratturite uuringud nt. Hollandis,“ rääkis Hellrand.

Kellele toetust antakse?

Ühekordset kuni sajaeurost toetust oleks õigus saada 10 kuni 15-aastasel lapsel, kes on jooksva aasta jooksul teinud jalgratturi juhiloa, elab rahvastikuregistri järgi Tallinnas ja kellele on jalgratas ostetud taotlemisega samal aastal.

„Rattaga kooli“ toetuseks on Tallinna linnaeelarves nähtud ette 100 000€, mis võimaldab toetada vähemalt tuhandele lapsele uue jalgratta ostmist. Toetuse eesmärk on ka suurendada nende laste hulka, kes teevad jalgratturi juhiloa eksami, mis kasvataks nende teadlikkust liiklemisreeglitest ja turvalisust liikluses. Liiklusseaduse järgi peab iseseisvalt sõiduteel jalgrattaga sõita soovival 10–15-aastasel lapsel olema jalgratturi juhiluba.

Tallinna rattastrateegia 2018–2027 on seadnud sihiks, et rattasõidu osakaal jõuaks 11 protsendini kõikidest liikumisviisidest ja sealhulgas 25 protsendini kodu ja kooli vahel liikumisest. Rattaliikluse kasv vähendaks liiklusummikuid linnas, muudaks õhu puhtamaks ja kasvataks linnaelanike harjumust tervislikumalt liigelda.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.