Tänavu on Tallinnas toimetulekutoetusi välja makstud juba üle kahe korra rohkem, kui eelmise aasta jooksul

Alates 1. novembrist tõstetakse taas piirmäärasid.Foto: Canva

Tallinnas on 2022. aasta üheksa kuuga toimetulekutoetust makstud kümne miljoni euro ulatuses, samas kui mullu maksti terve aasta vältel toimetulekutoetust 4,6 miljoni euro ulatuses. 

Abilinnapea Betina Beškina sõnul on tänavu üheksa kuuga ületanud möödunud aasta toimetulekutoetuse taotluste arv, toetuste kogukulu ja ka toetust saanud perede arv. ,,Tänavu jaanuarist kuni septembrini on toimetulekutoetust makstud 10 miljoni euro ulatuses 25 571 heakskiidetud taotluse alusel 9008 unikaalsele perele. Keskmine toetuse summa taotluse kohta on sel aastal 397 eurot,’’ selgitas Beškina.

,,Võrdluseks, et 2021. aastal maksti üheksa kuuga toetust 3,5 miljoni euro ulatuses, 11 730 heakskiidetud taotluse alusel 2126 unikaalsele perele. Keskmiseks toetuse summaks oli toona 300 eurot.’’ 

Toimetulekutoetus on oluline abi absoluutse vaesuse piiril elavatele peredele ning 2021. aastal maksti Tallinnas toimetulekutoetust kokku 4,6 miljoni euro ulatuses. Toetusega seotud muutusi on sel aastal mõjutanud ka Ukraina sõjapõgenike abistamine, kuid seda ei saa pidada ainukeseks põhjuseks.

,,Toetuse saajate arv kasvas Tallinnas juba 2022. aasta esimeses kvartalis, mil toimetulekutoetusele kvalifitseeruvaid ajutise kaitse saajaid Eestis veel ei olnud,’’ sõnas Beškina. Abilinnapea lisas, et sel hetkel ei olnud veel tõusnud ka toimetulekupiir, mida tõsteti riigis 2022. aasta juunis. ,,Seega on toimetulekutoetuse taotluste hüppeline kasv seotud suuresti hoopis energiakulude kui ka üldise elukalliduse tõusuga,“ selgitas Beškina.

Toetusi maksavad omavalitsused

Sotsiaalhoolekande seaduse alusel maksab riigi rahastatavat toimetulekutoetust kohalik omavalitsus. Ühtlasi on kohaliku omavalitsuse kohustuseks vaadata eluasemekuludega seotud piirmäärad üle igal aastal ja vajadusel neid muuta. Seetõttu ongi Tallinnas eluasemekulude jätkuva kasvu tõttu piirmäärad uuesti üle vaadanud.

Muudatusega korrigeeritakse neid eluasemekulusid, mis on hüppeliselt kasvanud ehk üür või eluaseme soetamiseks võetud laenu tagasimakse (sh laenu intressid ja kohustusliku eluasemekindlustuse makse), soojaveevarustuseks tarbitud soojusenergia maksumus, kütteks tarbitud soojusenergia maksumus kaugkütte puhul, tarbitud kütuse maksumus kaugkütte puudumisel, kütteks tarbitud elektrienergia maksumus, elektrienergia tarbimisega seotud kulu ning majapidamisgaasi maksumus. 

Toimetulekutoetuse maksmisel arvesse võetavate eluasemekulude uued piirmäärad on heaks kiitnud ka Tallinna Linnavolikogu. Uued piirmäärad hakkavad kehtima alates 1. novembrist 2022 ning novembris esitatava toimetulekutoetuse taotlusega saab uute piirmääradega kompenseerida juba oktoobri kuu eest saadud arveid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.