Eesti tööjõuvaldkond on sisenemas tugevasse kriisi, kui lähiajal muutusi ei tehta

Töötajate värbamine ja nende ettevõttes hoidmine on muutunud keeruliseks kuna nõudmised töö osas on suurenenud ja personali juhtimise oskused veel vajaka.Foto: Canva

Esmakordselt läbi viidud Eesti personalijuhtimise aastauuringust selgus, et Eesti tööjõuvaldkond on triivimas tugeva kriisi poole, kui kiireid muudatusi lähiajal ei tehta.

Viimased paar aastat maailmas valitsenud kriisiolukorrad on muutnud nii ettevõtete vajadusi kui töötajate ootusi tööle, mis on toonud personalijuhtide lauale suure hulga erinevaid prioriteete, kuid teadmised uute töövõtete kohta puuduvad. Pakiline vajadus on seadusandluse kaasajastamiseks, teatas Eesti HR Selts. 

“Muutunud maailm on toonud uued teemad ka personalitöötajate töölauale ning keerulistel oludes on tulnud just personalitöötajatel kiiresti kohaneda, et vastata juhtide ja töötajate ootustele,” märkis Eesti HR Seltsi presidendi Helo Tamme. Personalijuhtimise mainet hindavad keskmisest kõrgemaks teenuseid pakkuvate ettevõtete töötajad, aga ka finants- ja teenindussektori töötajad. Keskmisest madalamaks hindavad aga avaliku sektori töötajad, kes toovad enim ka välja maine langust viimase aasta jooksul.

Ettevõtete juhtimises on vaja paindlikkust ja ka seaduse muudatusi

Uuringust selgus, et Eesti ettevõtted vajavad äri jätkusuutlikkuse tagamiseks kiireid seaduse muudatusi inimeste juhtimisega seotud valdkondades. Personalivaldkonna töötajad leiavad, et pakilisi seadusemuudatusi on vaja eelkõige töösuhete paindlikkuse, kaugtöö ning välismaalaste värbamise osas, et tagada ettevõtetele edu. Koguni 91 protsenti vastanutest näeb, et lähema kahe kuni aasta jooksul töötavad inimesed nii osaliselt kontoris kui kaugtööl paralleelselt hübriidtöö vormis.

Ettevõtete suurenenud ja tööturu muutunud vajadused on tekitanud ettevõtetes personalitöötajate põua. Tervelt 85 protsenti personalitöötajatest on püütud viimase poole aasta jooksul mõne teise ettevõtte poolt ühel või mitmel korral värvata. Seda kinnitab ka suurenenud personalivaldkonna tööpakkumiste arv nii portaalides kui ka LinkedInis. 

Koroonapandeemia kriis on ettevõtete laualt kadunud ning asendunud sarnaste teemadega, mis olid enne vahepealset langust – prioriteetideks on värbamine, töösuhted ja töötaja kogemus nagu enne kriisiaega.

Tulevikutrendidena ennustavad 75 protsenti vastajatest lähima viie aasta jooksul fookusesse tulevat töötajate üldise heaolu ja töötajakogemuse teemasid, uusi väljakutseid hübriidtöö osas ning töötajatega tegeleva valdkonna muutmist rohkem nõustavamaks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.