Õppepuhkus: kui palju ja mis tingimustel sulle seda peab võimaldama?

Õppepuhkust võib võtta põhipuhkusele lisaks ning oma koolilõpu aastal lausa 45 päeva.Foto: Canva

Suve eel võivad paljud olla oma õpingutega lõpusirgel, kuid viimased ponnistused vajavad aega ja keskendumist. Õppepuhkus võimaldab töölt võtta endale vaba aega õpinguteks ning ka eksamiperioodideks.

Õppepuhkus on reguleeritud nii töölepingu seaduses kui täiskasvanute koolituse seaduses. Koolitustel osalemiseks on töötajal õigus saada ühe kalendriaasta jooksul kuni 30 kalenrdipäeva õppepuhkust:

  • 20 päeva tasustatud puhkust
  • 10 päeva tasustamata puhkust
  • tasemeõppe lõpetamiseks täiendavalt 15 päeva lisapuhkust
  • sisseastumiseksamite tegemiseks ühekordne tasustamata puhkus

Tasustatud õppepuhkuse osa tuleb tööandjal tasuda keskmise päevatasu ulatuses. Tasemekoolituse lõpetamiseks aga töötasu alammäära ulatuses.

Kuidas õppepuhkust võtta?

Töötaja võib ise otsustada kui palju ta õppepuhkust korraga võtab. Seega on töötajal võimalik võtta õppepuhkust vajadusel tööpäevades, näiteks esmaspäevast kolmapäevani. Õppepuhkuse soovist peab vähemalt kaks nädalat tööandjat ette teavitama.

Samuti tuleb arvestada sellega, et õppepuhkust 30 kalendripäeva arvestatakse kalendriaasta põhiselt, mitte tööandja põhiselt. Kahe tööandja puhul on õigus 30 kalendripäevasele õppepuhkusele mõlema tööandja juures, juhul kui ta kasutab õppepuhkust mõlema tööandja juures korraga.

Kui töötaja otsustab õppepuhkust kasutada erinevatel aegadel, näiteks viibida õppepuhkusel ühe tööandja juures 10 kalendripäeva ja käia teise tööandja juures samal ajal tööl, siis ülejäänud kalendriaasta jooksul on tal alles 20 kalendripäeva õppepuhkust, mida ta võib kasutada kas ühe tööandja juures või mõlema tööandja juures samal ajal.

Töökohta vahetades peab arvestama, et kui kalendriaasta õppepuhkus on ära kasutatud, siis enam seda juurde ei teki ja uue tööandja juures uut puhkust ei saa. Uuel tööandjal on võimalik kahtluse korral pöörduda nii töötaja eelneva tööandja kui ka õppeasutuse poole, et saada täiendavat infot töötaja õppepuhkuse kasutamise õiguse kohta.

Mis alusel saab tööandja õppepuhkuse andmisest keelduda?

  • Kui töötaja ei teata vähemalt 14 kalendripäeva korrektselt ette või ei too tööandjale õppeasutuse teatist.
  • Kui töötaja on akadeemilisel puhkusel, välja arvatud juhul kui akadeemilise puhkuse ajal saab õppetööst osa võtta ning töötaja seda võimalust kasutab;
  • Kui õppepuhkuse päev või järjestikused õppepuhkuse päevad langevad üksnes töötaja puhkepäevadele.
  • Lisaks on tööandjal õigus õppepuhkus katkestada või selle andmine edasi lükata hädavajadusel (sätestatud seaduses)
  • Kui töötaja vahetab kalendriaasta jooksul tööandjat ning on õppepuhkuse esimese tööandja juures töötades täies mahus ära kasutanud;
  • Kui töötajal on samal ajal kaks tööandjat ja ta on juba ühe tööandja juures oma 30 kalendripäeva õppepuhkust täies mahus ära kasutanud.

Õppepuhkuse võtmine ei vähenda mingil määral põhipuhkuse või muude lisapuhkuste saamist ettevõttes. Lisaks õppepuhkusele saavad näiteks lapsevanemad vanemapuhkust ja põhipuhkust.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.