Uus seadus lubab alates 18. eluaastast turvatöötajana tööle hakata

Seaduse muutust on kaua aega oodatud ning viimati tehti muudatusi 15 aastat tagasi.Foto: Canva

Siseminister Kristian Jaani saatis reedel valitsuse istungil käsitlemiseks turvategevuse seaduse eelnõu, millega kaasajastatakse turvategevuse regulatsiooni ning suurendatakse valdkonda reguleeriva seaduse õigusselgust ja -kindlust. Muuhulgas lubab eelnõu turvatöötajana töötada alates 18. eluaastast.

Siseministri sõnul on eelnõuga turvategevuse seadust tänapäevasemaks tehtud ning toob välja et turvalisuse eest seisab ühiskond tervikuna, mitte ainult politsei.

 „Turvategevusel on tähtis roll turvalise elukeskkonna kujundamisel ning turvatöötajatel omakorda oluline panus erinevate ülesannete ja sealhulgas ka erinevate kriiside lahendamisel. Näiteks tervisekriisist tingituna oli ja on neil tavapärasest veelgi suurem vastutus. See omakorda on tõstatanud küsimuse nende õiguste ja kohustuste kohta,“ märkis Jaani.

„Kvaliteetse turvategevuse tagamise eelduseks on asjaolu, et selles valdkonnas tegutsevatel inimestel on tundmine ja teadmine, et nende õigused on kaitstud. Seetõttu muudetakse eelnõuga turvatöötajale ettenähtud tagatisi, mis saavad olema sarnasemad teiste avalikku korda tagavate teenistujatega,“ ütles Jaani. 

Muutustega tuuakse sisse turvatöötajate õiguste täpsustamine, kuid ei laiendata ning luuakse eraldi valvetöötaja kutse. Samas jäävad nõuded turvatöötajatele suuresti samaks, kuid turvatöötajaks saamise iga alandatakse ja edaspidi saab turvatöötajana ametisse asuda alates 18. eluaastast.

Muudatusi tehti viimati 15 aastat tagasi

Samuti sätestatakse konkreetsed nõuded väljaõppele, mille eesmärk on tagada ühtlasem väljaõpe. Edaspidi on meetmete kohaldamine ja jõu kasutamine turvatöötajale arusaadavam. Kui praegu on turvatöötajate õigused – näiteks isikute kinnipidamisel – umbmäärased, siis uus seadus on selles osas palju selgem. 

Siseministri sõnul on eelnõuga loodud senise, 15 aastat tagasi kehtima hakanud turvaseaduse asemele tänapäevane turvategevuse seadus. Seadusega täpsustatakse turvategevuse protsesse, turvatööl olevate relvade loetelu, koolituste vajadust, ohutu töökeskkonna ja vahendite nõudeid.

Täiesti uue punktina lisandub Eesti õigusesse laevakaitsjate regulatsioon. „Laevakaitsjaid on võimalus kasutada kõrgendatud ohupiirkonnas väljastpoolt tulevate rünnete eest valvata ja kaitsta laeva, sellel viibivaid laevapere liikmeid, reisijaid ning laeva pardal olevat vara,“ märkis Jaani.

Et turvaettevõtted jõuaksid oma tegevuse eelnõus planeeritud muudatustega vastavusse viia, on seadus kavandatud jõustuma 1. juulil 2024. aastal. Seaduse jõustumise eel on siseministeeriumil kavas korraldada turvaettevõtjatele, politsei- ja piirivalveametile ja kohalikele omavalitsustele infopäevi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.