50% Euroopa liikmesriikide toidust läheb raisku. Üllataval kombel sellest suurim osa leiab aset kodumajapidamistes. Kodudes toimuvat aga ei saa kontrollida ükski direktiiv, mistõttu on oluline, et inimesed ise oleksid probleemist teadlikud ning oskaksid selle lahendamisele loominguliselt läheneda.
Peamised põhjused, miks kodudes toitu raisatakse, on ilmselged: me ostame liiga palju toitu, valmistame liiga palju toitu, hoiustame seda valesti ning me ei oska kasutada ülejääke.
Seda teab igaüks, et ülejäänud saia saab kuivatada krutoonideks või lihapraest ülejäänud konte kasutada kastme valmistamiseks. Siin on aga 10 ebatavalist viisi, kuidas võtta toidujääkidest viimast.
1. Mandariinikoortest maitseaine
Minu peres on juba pikemat aega olnud kasutusel jahvatatud mandariinikoore maitseaine, mida segatakse sisse peamiselt pannkoogi- ja vahvlitaignasse. Eriti head vahvlid ongi justnimelt mandariinikoore pulbriga valmistatud.
Õhukesed pestud mandariinikoored tuleb kuivatada ja seejärel kohviveskiga jahvatada. Segu passib hästi ka marinaadide ning õlide maitsestamiseks. Sama saab muidugi teha ka kõikide teiste tsitruselistega.
2. Ananassikoortest tee
Ananassikoortest tee on traditsiooniline fermenteeritud Mehhiko jook nimega Tepache. Selle valmistamine sarnaneb kalja või veini tegemisele.
Kindlasti tuleks olla ettevaatlik, milliseid ananassikoori kasutada. Kui tegu pole mahedalt kasvatatud viljaga, võib koores leiduda pestitsiide, mis ei ole tervislikud.
3. Kartulikoortest krõpsud
Mitmed söögikohad pakuvad oma menüüdes kartulikoortest valmistatud krõpse, mis teiste roogade valmistamisest üle jäävad. Järgmine kord kui suppi keedad ja pead kartuleid koorima, hoia need alles ja valmista neist kodused snäkid.

Laota õli ja soolaga kokkusegatud kartulikoored ahjuplaadile ning küpseta neid paar minutit, kuni need on krõbedad.
4. Marineeritud arbuusikoor või karri
Suvisel ajal on on arbuus menukas vahepala, kahjuks aga päris palju läheb sellest viljast raisku, sest tavaliselt visatakse koor koos valge osaga ära.
Sedasamust valget arbuusi viljaliha saab edukalt aga marineerida või karrit teha. Siin on üks huvitav retsept.
5. Aedviljade koortest puljong
Mina hoian enamike aedviljade koored ja varred külmkapis alles. Kui paras kogus on käes, keedan neist isetehtud puljongit.
Puljongisse sobivad hästi porgandi, juurselleri- ja sibulakoored, sellerivarred ja lehed, värskete või juba kuivanud maitseainete rootsud. Puljongit maitsestada kindlasti lisaks vastavalt eelistustele, lõhn aga kodutehtul puljongil on säärane, mida poest osta ei saa.
6. Õunakoorekrõpsud kaneeliga
Õunahooajal käib agar koogiküpsetamine, ent paljud kokkajad viskavad ära õunakoored. Üks võimalus need taas atraktiivseks toiduaineks muuta on need ahjus kaneeli ja õliga krõpsudeks küpsetada.
7. Hapukurgiveest marinaad
Hapukurgivedelikku ei tohiks kunagi ära kallata, sest sellega saab hõlpsalt marineerida ükskõik mida. Lisaks sellele saab kurgivedelikku kasutada aedviljasuppide ja salatikastmete maitsestamisel. Isetehtud puljongit tehes passib hapukurgivesi ka selle sisse.
8. Kikerhernevedelikust besee
Kikerhernevedelikku tuntakse ka nime all aquafaba, millel on väga üllatavad omadused. Seda saab vahtu lüüa nagu munavalgeid ja kasutada taimse alternatiivina besee valmistamisel.
Küpsetistes käitub vahtulöödud kikerhernevedelik nagu muna, sidudes kokku erinevaid koostisosi. Kõik aquafaba‘ga küpsetatud koogid jäävad eriti kohevil ja õhulised.
9. Oliivikividest maitseõli
Oliivikividel on tugev oliivine maitse, mistõttu passivad nad hästi maitseõli valmistamisse. Lisaks saab nendega parandada odavate oliiviõlide mekki ning lõhna.
10. Õunasüdametest tee
Õunasüdametest ja koortest saab keeta väga maitsvat jooki, mis talvehooajal soojendab ning suvel jahutab.
Selle valmistamine on lihtne: kalla potti vett, lisa õunad ja maitse järgi pruuni suhkrut. Keeda madalal tulel tund aega. Seejärel lisa kaneelipulk ja kuumuta veel 45 minutit. Serveeri jooki soojalt või külmalt.