10 praktilist soovitust, kuidas osta kvaliteetseid rõivaid

Kuidas ära tunda kvaliteetse rõiva? Milline toode kestab ja milline mitte? Kuidas leida kohe hea toode, mitte kümme korda ebaõnnestuda?Foto: Maryliis Teinfeldt

Oleme jõudnud ühiskonnas punkti, kus hinnasilt ega brändinimi ei kanna enam informatsiooni toote kvaliteedi kohta. Kuna peamine moevool dikteerib trendide kiiret vaheldumist, siis on toodete tootmishinnad viidud miinimumini.

Kaks särki võivad asjasse süvenemata näida identsed, ent peale sajandat pesu olla drastiliselt erinevad. Teadlik tarbija tahab aga ajatuid rõivaid, mis tulevad riidekappi, et sinna jääda. Kuidas aga osta kvaliteetseid rõivaid?

Olen õppinud rätsepaks, mistõttu ma tean, milliseid väärtusi kannab üks kvaliteetne klassikaline rõivaese. Siin on minu 10 soovitust, mida jälgida riiete ostmisel.

1. Materjal ei paista läbi

Peamine viis kuidas alandada tootehinda ja hoida kokku tootmiskuludelt on osta madala kvaliteediga kangas. See tähendab seda, et kangas ei ole pikas perspektiivis kahjuks vastupidav, olles aldis rebenema, kuluma, vormi kaotama ning pesus kokku tõmbuma.

Õhukesest materjalist pluus või kleit võib palavatel suveilmadel atraktiivne näida, ent kahjuks mitmed põlvkonnad neid kanda ei saa.

Poes rõivaeset valides vaata, et see ei paistaks läbi, langeks hästi ning see ei oleks sulgkerge. Tihedat kootud kangad kestavad ajas kauem kui hõredad. Kanga kvaliteeti aitab määrata selle katsumine ning igas suunas tugev venitamine. Kui kangakiud survele vastu ei pea, jäta toode poeriiulile.

2. Detailid on õmmeldud, mitte liimitud

Tootehinda tõstab tootedetailide arv. Ehket mida rohkem on mõnel pluusil kaunistusi, taskuid, vöid jms detaile, seda suurem on ettevõtte kulu rõivaeseme tootmisel.

Kiirmoeettevõtted proovivad aga leida viise kuidas hoida tootmiskulud madalad, ent pakkuda kliendile kõike seda, mis parasjagu moes, olgu selleks pluusil kasvõi 20 taskut või muud kaunistust. Pane aga tähele kuidas on toote detailid omavahel ühendatud.

Kui need on liimitud, mitte õmmeldud, siis jäta see kindlasti ostmata. Ole tähelepanelik ja jälgi pitse, taskuid, lukke, nööpe, tikandeid.

3. Tikand ja sissekootud mustrid, mitte trükk

Eelista riideid, mille mustrid, tekstid ja muud seesugused kaunistused on kangale tikitud, mitte trükitud. Lisaks soovitan kõrva taha panna selle, et sublimatsioonitrükk (kanga pinnal olev trükk, mis käega katsudes tundub sileda ja plastikulaadsena) kulub rõivastelt kiiremini maha kui siiditrükk, mille puhul on kasutatud kanga kiude värvivaid värvaineid (näiteks reaktiivvärvid).

Vaata, kas kanga pahemal poolel on näha trükimustrit, kui jah, siis see kestab kauem vastu. Sissekootud mustreid näed samuti kanga pahemalt poolelt.

4. Lühikesed õmblused

Üks koht, kus rõivatootmisfirmad kulude pealt kokku hoiavad on õmblused. Seda teevad nad õmbluste arvu miinimumini viies kui ka pistepikkuse suurendamises. Mida see tähendab?

Näiteks kvaliteetsel triiksärgil on varrukaõmblus tehtud pesuõmblusena, millel on kahekordse tikkereaga tugevama niidiga teostatud teping. Triiksärk, mille varrukaõmblus on aga tehtud overlock’iga ehk lihtsa äärestusõmblusega, kaua vastu ei pea, sest rebendid on kerge tulema.

Normaalne pistepikkus on 2,5 mm, seda aga suurendades väheneb niidikulu ja tootmiskulu, mis on odavad tootjale, ent vähendavad toote eluiga. Näiteks odavatelt veebipoodidest rõivaid tellides on näha, kuidas riided on justkui kokku traageldatud.

Mitmed kodumaised kauplused müüvad ka riidest poekotte, mille pistepikkused on vahel isegi 7,5 mm pikkused. Kahjuks aga sellised kotid suuri raskusi kanda ei jaksa, mistõttu sangade õmblused tulevad lahti. Jäta meelde! Pigem rohkem õmblusi kui vähem ja olgu pistepikkus tihe.

5. Tugevad õmblused koos õmblusvaruga

Kas oled tähele pannud, et mõningad õmblused toodetel on tehtud paksema ja mõned peenema niidiga? Näiteks on kvaliteetse mantli või teksapükste tepingud tehtud palju paksema niidiga kui lihtsa T-särgi.

Miks nii? Sest et õmblused hoiavad tootedetaile omavahel koos, mõne toote puhul on vaja tugevamaid ja mõne puhul vähemtugevamaid ühenduskohti. Järgmine kord kui teksapükse ostad libista sõrmega üle õmbluste ja tunneta, kas õmblusniit on kangapinnast kõrgemal pool. Teksapükste puhul on tugevate õmbluste olemasolu igati vajalik.

Toote kvaliteeti õmbluste osas näitab ka kas need on kanditud. Kantimine on õmblusvarude kantpaelega katmine. See näeb nii ilus välja kui ka vähendavad lihtühendusõmbluste koormat. Soovitan ka tähele panna õmblusvarude suurusi, klassikaliselt on seelikute ja pükste allääres õmblusvaru voodrita tootel 3 sentimeetrit.

Korralik õmblusvaru aitab kehakaalu tõusu ja languse aeg toodet kliendile parajaks kohendada. Õigesti istuv toode näeb välja seljas ilusam kui ka kestab kandja seljas kauem. Näiteks pidev surve õmblustele ja kangadetailidele lühendavad toote eluiga.

6. Tootel on vooder

Kas sinu viigipükstel on vooder? Aga kampsunitel? Seelikutel? Vestidel? Kleitidel? Aina vähem ja vähem toodetakse rõivaid ilma voodrita. Vooder on aga kindlasti märk kvaliteedist, sest see aitab pikendada toote eluiga. Näiteks pükstes olev vooder ennetab põlvekohtade väljavenimist.

Soovitan soojalt kohaliku rätsepa juurde oma mantlid ja jakid viia, millel voodrit ei ole ja need lasta teha.

7. Naturaalne kangas

Naturaalne kvaliteetne kangas nagu näiteks puuvill, lina, vill ja siid, on hea kehale, olles hingav ja kergesti hooldatav. Naturaalsed kangad on ka alati moes ning kvaliteetsed oma olemuselt. Kuigi, ole tähelepanelik rohepesu osas ning jälgi materjali olemust. Kas see on tihedalt kootud, raske, langeb ilusti?

8. Nööbid ja muud furnituurid tugevalt õmmeldud

Kas toote nööbid on pluusi küljes tugevalt kinni? Kui toode on mõeldud olema kvaliteetne, ei ole sellel ühtegi lotendavat detaili, vaid kõik on perfektselt kandmiskõlbulik. Eriti luksuslik on toode, mille nööpaugud on kanditud.

9. Metalllukud

Kõige paremini peavad ajahambale vastu rasked ja korralikud metalllukud. Kas sa teadsid, et peitlukke käiakse rätsepa juures välja vahetamas tihedamini kui tavalisi lukke?

10. Tootega on kaasas põhjalik hooldusjuhend

Ettevõte, kes panustab oma toodete arendamisse tahab anda oma klientidele võimaluse neid kasutada maksimumini. Hooldusjuhend peab olema iga rõivaga kaasas.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.