11 lihtsat viisi oma eelarvest kinni pidamiseks

Säästmine ei pea olema raske.Foto: Pexels

Nii mõnegi jaoks on epideemiast tingitud olukord olnud raske. Paljud harjumused on vaja olnud muuta ja läbi mõelda kulutused. Alustada saab lihtsatest asjadest, et jälle kuu lõpus ennast ebamugavalt ei tunneks. Valleyfirst.com vahendas lihtsaid viise kuidas eelarve pidamine kergem oleks.

1. Oota ja mõtle enne suuri oste

Kui sul on tahtmine osta endale midagi, mis võtab märgatava osa sissetulekutest, oleks hea selle ostuga oodata ja mõelda läbi vähemalt nädal. Mõelda võiks sellele, kui palju antud ese igapäeva elu mõjutab ja kasu toob.

Küsida võib ka sõpradelt kes oskaks nõu anda ostu kasulikkuses, kas ost on lõpuks väljakäidavat raha väärt ning kas see teenib selle raha sinu jaoks tagasi.

2. Ära kuluta rohkem, kui sul võimalik

Võlgu elamine on kuri nõiaring millest on raske välja pääseda. Järelmaksud on meile suuresti normaliseeritud, kuid teinekord me maksame intressidega rohkem, kui meie säästud lubaks.

Ostusoovi korral, kogu veidi raha ja osta soovitud ese võimalusel kohe välja. Planeeri oma sissetulekutest sääste, et näiteks reisida või sünnipäeva pidada.

3. Langeta oma krediitkaardi limiite

Kui sa omad krediitkaarti vaata üle, mis tingimused on kaardil ja millist intressi makstakse kasutatud limiidilt. Mida väiksemana hoiad oma limiite, seda lihtsam on jälgida kasutusele võetud raha ja seda tagasi maksta.

Vali võimalusel krediitkaart, millel on intressivaba periood ja mille igakuised teenustasud ei ole väga suured. Kui krediitkaart on üldse vajalik, on parim omada kaarti, millel on lisaks vaba tagasimaksele ning intressivabale perioodile ka mõni lisateenus nagu ostukindlustus või reisikindlustus.

4. Plaani oma eelarve nulli

Eelarve nulli planeerimine tähendab seda, et kui lood oma eelarve, siis sissetulekud miinus väljaminekud on kokku null eurot.

See aitab näha ja lisada ülejääki kriisifondi või kasutada lisaraha laenude tagasimaksmiseks.

Eelarve nulli planeerimine ei tähenda, et sa raiskad iga euro ära, mis sulle laekub, vaid see aitab luua säästuprogrammi ja kriisifondi, mis päästab teinekord ootamatutest juhtudest. Keegi ilmselt ei soovi 4 kuud järjest nuudleid süüa.

5. Tee kulude kokkuhoiu võistlus

Kui sul on loodud endale ligikaudne eelarve oma raha liikumisest, on hea proovida enda mittevajalikke väljaminekuid piirata. Mittevajalikeks väljaminekuteks on näiteks taksosõidud ja toidu koju tellimine.

Võistluse võid teha iseendaga ja vaadata kui suure summa sa suudaks säästa, aga parem on kaasata oma sõpru või teisi pereliikmeid. Võistluse eesmärgiks võiks olla näiteks ajaline piirang, nagu nädal või kaks. Seejärel näevad kõik kui palju nende taskust potensiaalselt üle jääb.

Säästetud summale pange ka väärtus. 249 eurot on juba uue 2020 aasta Samsungi tahvelarvuti väärtus. 500 euroga saab soojamaa reisile. Selliselt on kergem näha, kui palju tegelikult väikesed ja isegi nähtamatud kulud teisi võimalusi piiravad.

6. Vaata üle oma teenustasud ja tellimused

Kas sul on vaja maksta Spotify eest või Korraga Netflixi ja Amazon Prime Video tellimuse eest? Kas muudmoodi oleks ka võimalik oma lemmik muusikat või sarju vaadata?

Teinekord on meil väikeste summade eest tellimusi palju nagu Adobe, Canva, Audible, Spotify, Netflix ja need kokku teevad päris suure summa meie palgast. Kindlasti leidub võimalusi kuidas oma vaba aega sisustada ja hobidega tegeleda ilma igakuiste maksudeta, kui on vaja säästa ja kitsas on käes.

8. Shoppa internetis

Vähe sellest, et praegusel piirangute ajal on mõistlik teha oste e-poodidest on see kasulik ka meie rahakotile.

Mitu korda oled sa käinud poes nii, et ei arvuta samal ajal mis väärtusega asju endale korvi paned ja päris summa avastad alles kassas? Kui ostled oma toidupoe asju internetis on parem ülevaade ostukorvi lisatud asjade hinnast ning enne ostu kinnitamist saab lõppsumma üle vaadata ja ebavajalikud tooted korvist eemaldada.

9. Maksa kõigepealt endale

Palgapäeva saabudes on meie kõigi silme eest suur kohustuste virn, mida hakkame siis eemaldama teenitud raha eest. Selline tegevus on vaimselt väsitav ja teinekord jääb mulje peale arvete maksmist, et endale ei jäägi midagi. Lõpuks võib enda pidev kõrvale jätmine ajada emotsioonioste tegema või viia stressi lainele.

Iga väike summa, mille enda jaoks kõrvale paned on tähtis. Lõpuks koguneb sellest suurem summa, mille saad kulutada kuhu iganes soovid. Osta kasvõi 1000 värvilist patsikummi. See on SINU raha ja oled selle välja teeninud.

Enda esimeseks panemine on midagi, mis meile mõjub hästi ja sellega tunnustame, et kui keegi üldse väärib meie raskelt väljateenitud raha, siis oleme need me ise!

10. Võrdle erinevaid brände

Näiteks toidupoes osteldes, on teinekord sulle tuntud brändid kallimad, kui nende kõrval olevad samalaadsed tooted. Eriti suured hinnavahed on apteekides sama toimeainega erinevate toodete vahel.

Küsi endalt kas raskel ajal on see nimebränd või bränd millega harjunud oled seda hinnavahe väärt? Mõnikord on see tõsi, kuna toode kestab kauem või teeb oma tööd paremini, kui mõni odavam versioon. Samas võib juhtuda, et toote sisu on praktiliselt sama harjumuspärasest valikust, kuid hind erinev. Kas siis on ikkagi kallim asi oma raha väärt? Või oleme sellega lihtsalt harjunud?

Pealekauba on tõestatud, et aju arenguks ja enese kasvatamiseks on hea oma mustreid muuta ning vahetevahel osta midagi muud ja käia teist radapidi koju, kui tavaliselt.

11. Seosta oma ostud oma tööga

Me kõik tunneme, et töötame hingega ja teenime oma raha uhkusega. Sealjuures aga ostame 100 eurosed jalanõud mõtlemata, kui mitu tundi me pidime nende jalanõude eest tööl käima.

Kõigepealt tuleb arvutada, kui palju tunnitöö hind on. Mõnel juhul on see teada ja mõnel juhul teame kui palju me ühes kuus teenime. Ühes kuus on keskmiselt 168 tundi ja oma tunnihinda arvuta nii: kättesaadud palk : 168 = keskmine tunnihind.

Nüüd me näeme, et meie 100 eurosed jalanõud olid hoopis näiteks 15.5 töötundi väärt. Kas need jalanõud väärisid peaaegu 2 tööpäeva jagu tööd? Kui jah, siis on ost õigustatud!

Väike boonus: Premeeri ennast, kui oma eesmärke saavutad

Eelarve tegemine ja sellest kinnipidamine pole ainult seotud distsipliiniga vaid see on tööriist või vahend, et oma eesmärke saavutada ja selleni elus jõuda, kuhu soovid.

Tee enda jaoks see lõbusaks. Kohustused on tihti ruineerivad, aga kui võtad sissetulekute ja kohustuste sobitamist nagu vahvat puslet või mängu, siis on see palju huvitavam.

Sellegipoolest on see raske ja tüütu igakuiselt ette võtta. Tee endale kingitus, kui oled oma eesmärkidest kinni pidanud ja luba endale mõnda nipsasja või tegevust, nagu teateriskäik.

Selline käitumine aitaks mõelda eelarve pidamisest nagu tegevusest, mida sa saad nautida.

Lõbusat säästmist!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.