Uudis

177 õpetajat üle Eesti hakkasid rahatarkust õppima

Esimesel kohtumisel jagas õpetajatele rahatarkust ettevõtja ja finantsvaba investor Kadri Mäsak.Foto: Postimees/Scanpix

Eelmisel nädalal algas üle-eestiline rahatarkuse programm, millest võtab osa 177 õpetajat 11 maakonnast. Programm kestab järgmise aasta kevadeni. Esimesel kohtumisel, mis toimus ühtaegu füüsiliselt ning virtuaalselt seletas MyFinancier tegevjuht Kadri Mäsak rahatarkuse aluseid ehk kulude ja tulude kirjapanekut, analüüsi ja eelarve koostamist. 

Programmist võtavad osa võõrkeelte, informaatika, ajaloo, käsitöö ja mitmete muude ainete õpetajad. Igas maakonnas on oma mentor, kes aitab teemasid lähemalt lahti mõtestada. Esimesel kohtumisel näitasid teemade vastu väga aktiivselt huvi Saaremaa õpetajad, nemad olid ainsad, kes esitasid baastõdesid tutvustanud Mäsakule lisaküsimusi. 

Ükshetk tahetakse lasteaedadeni jõuda

Eelmisel õppeaastal toimus rahatarkuse mentorklubi nii-öelda pilootprojekt neljas maakonnas, mis osutus nii edukaks, et tänavu on see kättesaadav 11 maakonnas. 

Rahandusministeeriumi rahatarkuse spetsialist Bret Klemmi sõnul tegi eelmise aasta puhul eriti head meelt see, et paljud õpetajad ütlesid, et tunnevad end nüüd palju enesekindlamalt nii enda rahaasju juhtides kui ka klassi ees neist teemadest rääkides. 

“Nad olid viimaseks mentorklubiks neid teemasid juba õpilastega arutanud ja ka oma perega jutuks võtnud ning ka tegusid teinud (kes oli korteri ostnud, kes hakanud säästma ja eelarvet tegema). Mõni küll tundis veel, et tahab ise rohkem harjutada, enne kui õpilastega seda teemat käsitlema hakkab,” sõnas Klemm Geeniusele antud kommentaaris.

Võrreldes eelmise aastaga on tema sõnul maht märgatavalt suurem. Klemmi nägemuses on, et ühelhetkel jõutakse programmiga ka lasteaedadesse. Geenius võttis osa eelmisel nädalal toimunud kohtumisest koos Saaremaa õpetajatega. 

Osalejaid jälgides oli näha, et sel hetkel, mil Mäsak seletas lahti terminit “eelarve” hakati aktiivselt märkmeid kritseldama. Samuti pakkus elevust lause, et säästupuhvri suurus peaks olema vähemalt kuue kuu jagu sissetulekuid. 

Saarlased olid ka ainsad õpetajad üle Eesti, kes esitasin Mäsakule lisaküsimusi soovides näiteks teada seda, kuidas teha teismelisele, kel on näiliselt kõik vajalik juba olemas säästmise põhimõtet ning kulutuste korrashoidmist. 

Mäsak soovitas õpilastele rääkida, et on olemas “ma tahan” ning “ma vajan” kulutused. Neist esimeste näol on tegu pigem emotsiooniostudega, mis saab suure tõenäosusega ära jätta või lükata kaugemasse tulevikku. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.