21-aastane taksojuht räägib avameelselt numbritest ja taksotööst

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Mentoritest on kasu, aga vältida tuleks neid, kellel pole midagi ette näidata, usub Lauriina Vastisson.FOTO: Erakogu

Miks ma hakkasin taksojuhiks?

Mulle meeldib suhelda ja autoga sõita. See on täiesti aus vastus ilma ilustuseta. Hetkeseisuga olen sõitnud 1,5 aasta jooksul 3-4 korda nädalas 200-400 km ning see kirg ei ole mitte kuhugi kadunud.

Taksotöö pakub võimalust teenida, suhelda ja autoga sõita. Kui palju teenib? Kohe kuulete.

Kas 1000 eurot ikka saab?

1000 eurot on väga levinud palgasoov ning ka minul oli enne taksorooli asumist sama soov. Töövestlusel sain kinnitust, et sinna kanti need arvud tavaliselt täiskohaga juhtidel jäävadki.

Tegin ennast FIE-ks ja hakkasin pidama Exceli tabelis arvestust tulude ja kulude kohta. Üsna kiiresti sain isegi kogeda, et ega väga palju alla tuhande euro need numbrid ei jää.

Suvel on kindlasti üle selle, kui ise vaeva näha. Sügisel pigem 1000 euro kanti ning kevadel on arvud 200-300 eurot väiksemad. Võin aga kindlalt vastata, et 1000 eurot kuus on enamus kuudel kindlalt tehtav!

Millised on põhilised kulud?

Sõidan firma Go Takso autoga ning maksan protsendi oma kassast. Mina ei pea maksma õlivahetuse, rehvide jms eest. Kütus on enda maksta, kuid masinad sõidavad gaasiga – Pärnust käib Tallinna ja tagasi maksimaalselt 7 euroga.

Nädalas kulub gaasi peale umbes 20-30 eurot. See sõltub palju töömahust ja kas pigem sõita linnas või maal. See teeb siis kuu peale ca 100 eurot.

Lisaks on FIE-l sotsiaalmaksukohustus. See on minimaalselt 155 eurot ühe kuu kohta. Maksan seda kvartalis korra ehk korraga 470 eurot.

FIE saab kanda kuludesse kõik ettevõtlusega seonduvad kulud ja seega tulumaksu eriti palju tasuma ei pea. Kulude osas saab igaüks ise loov olla ja mõelda, kas AUXi kaabel oli pigem endale ostetud või kliendile, et saaks muusikat autos kuulata.

Nende arvutustega saaks siis öelda, et 1000 eurost tuleks lahutada 155 eurot sotsiaalmaksu ja lisaks veel gaas ca 100 eurot, kokku 255 eurot. Tegelikult ei ole olukord nii hull.

Taksojuht saab tippi

Kuu alguses saab nädala sees tippi umbes 15 eurot päevas. Nädalavahetustel kõiguvad arvud 20-50 euro vahel.

Kuu lõpus annavad inimesed veidi vähem tippi, nädala sees on arvud 5-10 euro vahel ning nädalavahetusel 15-20 euro juures. Siit saab järeldada, et tipiga teenib gaasile kulunud raha kenasti tagasi.

Aga mis saab kevadel?

Veebruarist-aprillini on taksojuhtide elu natuke raskem, sest kliente on vähem. Sama koormuse juures jääb peale makse kätte umbes 500-600 eurot.

Sõltub sellest palju sõidad nädalavahetusi, kuna need on sisuliselt ainsad vahetused, mis n-ö ära tasuvad. Sellest hoolimata on võimalik hakkama saada või koguda suvel kevade jaoks sääste, et paremini toime tulla.

Mis on taksotöö plussid ja miinused?

Plussid:

  • Jootraha: seda on hea saada ning vahel õnnestub seda saada rohkem kui oskad loota.
  • Vabadus valida, millal tööl oled: taksojuht saab valida päevad, millal ta ei saa tööl käia ning seda tööd on võimalik teha ka kooli/teise töö kõrvalt.
  • Pause on palju: taksojuhina saan ise valida, millal lähen lõunale ning millal lähen pausile. Enamus töökohtades on paar 10minutilist pausi ja üks lõuna. Kui olukord lubab ja tööd ei ole ootel, siis võib pausi teha millal iganes ja kasvõi tund aega.
  • Teenistus on päris hea.
  • Firma autoga sõites ei pea muretsema autoga seonduvate kulude üle.
  • Saab tegeleda muude asjadega: kui tööd ei ole, saab lugeda raamatut, ajada kolleegidega juttu või vaadata autos kas või filme.
  • Saab suhelda erinevate inimestega ning avardada silmaringi.
  • Uued tutvused: taksos saab nii mõnegi hea tutvuse ja neist võib saada sinu
    püsiklientuur.
  • Enesearengu huvilised saavad kuulata audioraamatuid teel kliendini (kui on pikem sõit).

Miinused:

  • Puudub kindel palk: teenid nii palju, kui sõidad. Kui on kehvem vahetus, siis teenid ainult 10-20 eurot. On hea vahetus, siis võid teenida ka 100 eurot ühe ööga.
  • Sotsiaalmaksu kohustus: paljudel juhtidel tekib sellega kevaditi raskusi, kuna tulud on väiksed ja 470 eurot ei ole lihtne ära maksta. Raskuste tekkimisel saab võla ajatada ning intress ei ole väga suur.
  • Tuleb tšekke koguda: enamus tšekid tasub alles hoida, kuna raamatupidajale võivad sobida kuludesse kandmisesse ka need tšekid, mida sina FIE kuluks ei pea.
  • Ebameeldivad kliendid: õnneks on neid vähe, kuid umbes 10% klientidest on kas solvavad, liiga purjus või käituvad kuidagi teisiti ebameeldivalt.
  • Väiksed sõidud: vahel juhtub, et on vaikne teisipäev ning oled oodanud tööd tund aega. Sa saad kliendi ning sõit on vaid 3-4 eurot. Samas kolleeg saab kohe järgmise töö Tallinna.
  • Öövahetused: öövahetused ei ole kerged, kuna unerežiim läheb paigast. See oleneb aga inimesest. Mulle isiklikult need meeldivad, kuna aeg läheb kiiremini ning ka kliendid on kuidagi huvitavamad.

Mida soovitaksin tulevasele taksojuhile?

Kui sa otsustad nüüd taksojuhiks hakata, siis annaksin omalt poolt väiksed soovitused.

  • Arvesta tuluga nädalapõhiselt – vahel võid teenida 100 eurot vahetusega, vahel vaid 10 eurot. See võib tekitada natukene trotsi, kuid nädala lõikes on ikkagi tasu 200-300 eurot. Parim oleks kui maksadki endale n-ö palka ainult nädalas korra. Nii saad parema ülevaate ja tasu tundub suurem.
  • Pea arvet kulude ja tulude kohta Exceli tabelis.
  • Mõtle, kas sooviksid teha seda tööd pigem täiskohaga või vaid paar päeva kuus. Teise variandi puhul soovitaksin pigem sõita näiteks Taxify äpi all.
  • Selgita välja, kas sulle meeldiks üldse olla autoroolis 10-12 h päevas.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.