7 asja, mida eestlane peaks teadma, kui Suurbritannia lahkub Euroopa Liidust leppeta

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Briti peaminister Theresa May Brexiti-lepe löödi parlamendis pihuks ja põrmuks.Foto: Scanpix

Ühendasime välisministeeriumilt saadud vastused ja justiitsminister Urmas Reinsalu BNSile algatused selgitused, mida tooks Eestile kaasa see, kui UK lahkuks 30. märtsist EL-ist leppeta.

Reisimiseks ei ole viisat vaja

On lootust, et Londonisse nädalavahetust pikendama minnes viisat pole vaja teha, sest nii EL kui britid on väljendanud soovi vastastikune viisavabadus kehtestada. Kui aga tahad jääda kauemaks kui kolm kuud, siis tuleb taodelda elamisluba.

Suurbritannias elavad eestlased peavad lisapabereid täitma

Euroopa Liidu kodanikud, kes UK-s elavad, peavad uuesti taotlema sealse alalise elaniku staatust. See kohustus laieneb ka nende pereliikmetele. Kui Eesti kodanik läheb pärast 29. märtsi Suurbritanniasse ja soovib seal pikemalt viibida, peab ta samuti täiesti uute migratsioonireeglite järgi taotlema alalise elaniku staatust.

Üliõpilastelt viisat ei nõuta

Suurbritannia on deklareerinud, et kõrgkoolides õppivatele üliõpilastele viisanõuet ei kehtestata.

Autole on vaja rohelist kindlustuskaarti

Autoga Suurbritanniasse sõites on leppeta Brexiti korral vaja võtta rahvusvaheline roheline kaart. Sama kehtib siis, kui tulla Suurbritannia registris oleva autoga Eestisse.

Euroopa ravikindlustus ei kehti

Leppta Brexiti korral turistina Inglismaad väisates ei kehtiks enam Euroopa ravikindlustuskaart ja seetõttu tuleks kaaluda ise reisiks tervisekindlustuse ostmist.

Telefoni kasutamine võib tuua suured arved

Ebameeldivalt kõrged rändlustasud on vaevu jõudnud meelest ära minna, kui võib juhtuda, et Inglismaad väisates tuleb nendega jälle arvestada.

Internetist ostes lisandub tollimaks

Kui tellid kaupa internetist, siis tuleks olla valmis, et Ühendkuningriigist tehtud tellimused kuuluvad tollis deklareerimisele ja maksustamisele samamoodi nagu nterneti kaudu ostetud kaup mitteliikmesriikidest ehk kolmandatest riikidest (nt Hiinast ja Ameerika Ühendriikidest). Lisainfo tollide kohta siin maksu- ja tolliameti lehel

Sama kehtib ka eraviisilise posti saatmise kohta – kui tahad näiteks tuttavatele läkitada vaarikamoosi või musta leiba.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.