34 Eesti aktiivseimat ingelinvestorit, kelle poole oma iduga pöörduda

Eesti startup-maailma eestvedajad. Fotol vasakult: Jevgeni Kabanov, Ragnar Sass, Maarika Truu ja Sten Tamkivi.Foto: Scanpix

Esimesed rahakaasamised on rasked igale idufirmale ning pea võimatu missioon juhul, kui sul pole head nimekirja võimalikest investoritest, kelle poole pöörduda.

Läti iduettevõtja Raimonds Kulbergs, kes kaasas peamiselt Eesti inglitelt kahes voorus enda esimese idu Funderfuli jaoks miljon dollarit, pani enda blogis On Startup Exits kokku nimekirja 34 kõige aktiivsemast Eesti iduinvestorist.

Andres Märtin

Ettevõtja, kes on tuntud peamiselt USA raamatumüügiäri Southwestern Advantage ühe eestvedaja ja propageerijana Eestis. Kitsaid huvivaldkondi tal ei ole, investeeringu suurus jääb enamasti 5000 kuni 20 000 euro juurde.

Andrus Purde

Tippturundaja ning idufirma Outfunnel asutaja, kes investeeringutes keskendub tarkvarale teenusena (SaaS) ning jagamismajandusele ja võrkudele. Investeeringu suurus 10 000 kuni 25 000 eurot.

Argo Virkebau

Delfit, Eesti Ekspressi, Eesti Päevalehte ja rida muid väljaandeid haldava meediafirma Ekspress Meedia juht, kes varem töötas pikalt Tele2 tegevjuhina.

Keskendub investeeringutes tehnoloogiale üldiselt, reklaami- ja finantstehnoloogiale, jagamismajandusele, digitaalsele muutumisele ning peab oluliseks skaleeritavust.

Teeb peamiselt varajase ja seemnefaasi investeeringuid, eelistades ettevõtteid, mis teenivad ka kuust-kuusse tulu või on sellele lähedal. Investeeringu suurus 10 000 kuni 50 000 eurot.

Dag Ainsoo

Startup Wise Guysi / Wise Guys Ventures fundi partner. Keskendub varajase faasi ärilt-ärile idufirmadele. Investeeringu suurus tüüpiliselt 50 000 eurot.

Gerri Kodres

Riskikapitalifondi United Angels VC üks asutajaid. Keskendub ärilt-ärile firmadele, SaaS-ile, turuplatsidele ja finantstehnoloogiale.

Vaatab ettevõtteid alates (eel)seemnefaasist kuni varajase A-faasini, eelistades firmasid, mis näitavad esimesi märke turuedu kohta. Enam ta eraisikuna ingelinvesteeringuid ei tee, peamiselt käib see fondi kaudu.

Investeeringu suurus 100 000 kuni 1 miljon eurot, enamasti 200 kuni 300 000 eurot.

Henri Treude

Spring Capitali juhtivpartner. Eelistab seemnefaasi ettevõtteid, millel on ligikaudu 10 000 euro jagu kuust-kuusse korduvat tulu. Investeeringu abil peaks firma paika seadma kindla sihi A-raundini.

Investeeringu suurus 100 000 eurot osana suurematest rahakaasamistest (enamasti 300 000 kuni 1 miljon eurot)

Ivar Siimar

Trind.vc asutaja, kes enam eraisikuna ingelinvesteeringuid ei tee, vaid liigutab raha fondi kaudu.

Idufirmadest on peamine fookus Baltikumil ja Soomel. Teeb kaasinvesteeringuid ühes äriinglitega seemnefaasi rahakaasamistes.

Eeldab ettevõtetelt teatavat tõestamist turul (näiteks 20 000 eurot käivet või igakuist korduvat tulu). Investeeringu suurus 100 000 kuni 3 miljonit eurot.

Ivo Remmelg

Üks Eesti äriinglite võrgustiku EstBAN asutajaliikmeid, Romivo.comi partner ja asutaja ning Superhero Capitali partner.

Keskendub investeeringute tegemisel praegu peamiselt omaenda võrgustikule ja soovitustele ning EstBANi kaudu liikuvate tehingute voole.

Eelistab ärilt-ärile SaaS lahendusi, mis on eelseemne- või seemnefaasis. On investeerinud 5000 eurost 900 000 euroni. Investeeringu suurus tavaliselt 10 000 kuni 50 000 euroni.

Jaak Roosaare

Eesti investor ja investeerimiskoolitaja, kes on välja andnud mitu rahatarkuse teemalist õpikut.

Keksendub ettevõtetele, mis on eelistatult jõudnud oma toote tarbijatele müümiseni. Samuti on tähtis asutajate tugev taust. Tegeleb ka krediidi pakkumisega. Investeeringu suurus 10 000 kuni 50 000 eurot.

Jaan Tallinn

Skype’i üks eestlastest arendajatest, kes sellest saadud tulu arvelt kaasasutas investeerimisfirma Ambient Sound Investments.

Otsib peamiselt tehnoloogilisi lahendusi, millel on tõsine potentsiaal turgu raputada. Ei ole eriti keskendunud spetsiifilistele sektoritele. Enamasti ei juhi ta ise voorusid ning eelistab seetõttu hilisema faasi ettevõtteid. Investeering algab enamasti 500 000 dollarist või eurost.

Jevgeni Kabanov

Eesti ühe edukama idufirma ZeroTurnaround asutaja, kellel õnnestus kümne aastaga üles ehitatud firma kopsaka summa eest maha müüa – tehingu hind oli 29 miljonit eurot, millest Kabanovi firma teenis 7,2 miljonit eurot.

Üllatas Eesti äriavalikkust sellega, et ei alustanud pärast hiigeltehingut mõnda uut suurt projekti, vaid otsustas minna hoopis palgatööle – praegu töötab ta Taxify, uue nimega Bolti tootearendusjuhina.

Investorina tal konkreetset valdkondlikku fookust ei ole, investeeringu suurus jääb 10 000 kuni 50 000 euro vahele.

Kaspar Hanni

Ekspress Grupi juhatuse liige ja arendusjuht, ingelinvestorite võrgustiku EstBAN juhatuse liige. On pikalt tegutsenud äriarenduse valdkonnas ning nõustanud idufirmade asutajaid.

Keskendub ärilt-ärile SaaS tegijatele ning ärilt-ärile teenustele, mis tuginevad tehnoloogiale. Peamiselt huvitub eelseemne- ja seemnefaasist. Investeeringu suurus 10 000 kuni 30 000 eurot.

Kristjan Raude

Ettevõtja ja investor, kellel on enam kui 15 aastat rahvusvahelist kogemust müügi ja turunduse valdkonnas. Oma karjääri jooksul on ta juhtinud enam kui 300-liikmelisi meeskondi. Aktiivselt tegev ka EstBANi juures ning veab oma turundusagentuuri IMPACT 80/20.

Tal on head kontaktid Aafrikas, Ladina-Ameerikas ja Eestis.

Investorina otsib vähemalt kahe asutajaga idufirmasid. Asutajatel ei pea olema mitte ainult hea visioon, vaid ka head oskused. Eelistab seemneinvesteeringuid idufirmadesse, mis on end juba turul tõestanud. Vaja on ka tõestust toote või teenuse toimimise kohta sihtturul.

Investeering ulatub 5000 kuni 50 000 euroni.

Kuido Lepik

Ettevõtja ja aktiivne äriingel, markeerimislahendustele keskendunud firma Signiti asutaja ja tegevjuht. Tema investeeringute hulka kuuluvad näiteks Bike-ID ja TImbeter. On tihedalt seotud ka EstBAN-iga ning on ka võrgustiku juhatuses olnud.

Eelistab investeerida küllaltki vara – ettevõtte väärtus enne raha kaasamist võiks olla kuni 1,5 miljonit eurot.

Peab kõige olulisemaks asutajate motivatsiooni ja suutlikkust asju ära teha. Talle meeldivad skaleeritavad ärid (SaaS) ning sektorid, mida ta mõistab. Üritab vältida palju kapitali ja teadusuuringuid vajavaid sektoreid.

Investeeringu suurus jääb viimasel ajal 5000 kuni 10 000 euro vahele.

Lauri Isotamm

Pikaajaline ettevõtja ja investor ning jurist. Tema karjäär algas 1995. aastal Hansapanga juristina, 199. aastal sai temast juba Hansabank Marketsi peajurist.

Eelmise kümnendi alguses oli ka LHV partner (siis, kui LHV oli veel peamiselt investeerimispank), hiljem üks investeerimispanga GILD partnereid. Praegu tegeleb riskikapitalifirmaga Siena Capital Partners, kus on kaasasutaja ning on tehingunõustamisega tegeleva rahvusvahelise hiiu Oaklins M&A Baltics Balti haru partner.

On investeerinud näiteks Teamscope’i ja Inslysse. Kuulub ka EstBANi juhatusse.

Lev Dolgatsjov

Meediatootmisega tegeleva Syda Productionsi asutaja ja tegevjuht. Varajase faasi idufirmadesse investeeriva Meemaeger Capitali asutaja ning juht. Alates 2018. aastast EstBANi liige.

Keskendub tehnoloogiavaldkonna idufirmadele, investeeringu suurus 5000 kuni 10 000 eurot.

Madis Müür

Aktiivne investor ja finantsblogija, endine professionaalne pokkerimängija. Investeerib täiskohaga, peamiselt Funderbeami platvormi kaudu. On nii mõnelgi ettevõttel aidanud juhtinvestori rollis ühisrahastuse kaudu kapitali kaasata.

Tema portfellis on enam kui 20 investeeringut, näiteks Cleveron, LeapIN ja Ampler. Peamiselt otsib ärilt-tarbijale ettevõtteid, mis ehk ei kasva väga kiiresti, ent on lihtsale investorile kergemad mõista ning millega on seotud ka vähem riske.

Otsib ettevõtteid, mis suudaksid Funderbeamis mõistlikult raha kaasata, nii et kuust-kuusse korduv tulu võiks alata 5000 eurost.

Madis Pajo

Otsib eelkõige suurepärast meeskonda tugevate müügioskustega. Investeeringu suurus 1000 kuni 20 000 eurot.

Martin Henk

Pipedrive’i kaasasutaja. Keskendub peamiselt ärilt-ärile firmadele ja SaaS-ile. Investeeringu suurusligikaudu 50 000 eurot.

Martin Villig

Taxify/Bolti kaasasutaja. Keskendub varajase faasi idufirmadele, millel on olemas töötav prototüüp. Valmis kaaluma ka teist tüüpi idufirmasid, kui neil on väga tugev meeskond ning end on suudetud turul hästi tõestada. Investeeringu suurus 10 000 kuni 50 000 eurot.

Märt Kelder

Üks Skype’i esimesi töötajaid. Hiljem asutas veoautodele pilveteenuse kaudu vedusid pakkuva idufirma Palleter, mis 2017. aasta kevadel, et loobus miljonieurosest investeeringust ning paneb firma kinni. Hiljem aga müüdi tehnoloogia maha erakapitalihiiule TPG Capitalile, äri jätkus Sixfoldi nime all. Loe Palleterist lähemalt siit.

Eelistab ärilt-ärile lahendusi ja SaaS-i, ehkki huvitub ka turuplatsidest ning Uberi sarnastest ettevõtetest. Oli üks Taxify/Bolti esimesi investoreid.

Investeeringu suurus 25 000 kuni 50 000 eurot.

Ott Kaukver

Liitus Skype’iga 2004. aastal, kui ettevõtte palgal oli vaid 30 inimest. Enne töötas ta tarkvarafirmas Helmes ning veel enne oli üks Eesti internetiportaali Xxl.ee asutajaid. Praegu töötab ta Twilio tehnoloogiajuhina.

Postimees on teda nimetanud hinnatuimaks eestlaseks Räniorus. Loe lähemalt Postimehe portreeloost.

Investeerinud on peamiselt pilvepõhistesse idufirmadesse ja teenustesse. Otsib tooteid, millel on selge eesmärk – tarbija mure ning lahendus selle mure lahendamiseks.

Jätab tihtilugu kõrvale idufirmad, mis on oma teekonna alguses – ideefaasis ning ei ole ennast enam tõestanud. Ei erista investeeringuid nende suuruse järgi, vaid hindab iga tehingut eraldi.

Priit Rohumaa

Pikaaegne Viru Keemia Grupi (VKG) tegevjuht, kes on kuulunud ka Eesti Raudtee ja Tallinna Vee nõukogudesse. Pärast 2015. aastal VKG-st lahkumist hakkas tegelema peamiselt investeeringutega. Kuulub Euroopa äriinglite võrgustiku EBAN juhatusse.

Ragnar Sass

Pipedrive’i kaasasutaja, idufirmade võrgustiku LIFT99 asutaja ning Garage48 üks vedajaid.

Keskendub peaamiselt ärilt-ärile SaaS lahendustele ning “moonshot” tüüpi ambitsioonikatele projektidele, mis mõjutaks oluliselt inimeste elu.

Eelistab firmasid, millel on selge suutlikkus end turul tõestada. Tuleb heameelega pardale esimese investorina ning suudab äri tutvustada 30+ erakapitalifirmale ja äriinglile.

Investeeringute portfelli kuuluvad näiteks Veriff, Printify, Restream, Hugo, Klaus, AXdraft, Dashbird. Investeeringu suurus 10 000 kuni 50 000 eurot.

Raido Pikkar

Sariettevõtja, tarkvarafirma Thorgate ning selle riskikapitaliüksuse nõukogu esimees ja partner.

Thorgate Ventures on butiik-tüüpi inkubaator, mis viib ettevõtted kuni A-vooruni, misjärel annab äri edasi kontaktidele, kes tegelevad juba suuremate voorudega.

Fookusvaldkonnad on ärilt-ärile lahendused ja SaaS, enamasti varajase faasi ettevõtted. Eelistab investeerida valdkondadesse, kus on kogemust.

Parima meelega ei investeeri üheski voorus rohkem kui 33%. Esmane investeering 25 000 kuni 50 000 eurot, hiljem 150 000 kuni 200 000.

Raigo Õunapuu

Ei välista ühtegi sektorit ning pole keskendunud ühelegi konkreetsele sektorile. Eelistab  varajase või väga varajase faasi ettevõtteid. Investeerngu suurus 5000 kuni 15 000 eurot.

Rain Rannu

Rahvusvahelist mobiilimaksete teenust pakkuva Fortumo asutaja. Praegu investeerib läbi riskikapitalifirma Superangel.

Superangel keskendub varajase faasi ettevõtetele, investeeringu suurs 50 000 kuni 500 000 eurot.

Rain Tamm

Pikaaegne investor ja investeerimispankur, GILDi üks asutajaid, ühes pikaaegse kolleegi Lauri Isotammega risifondi Siena partner.

Rait Ojasaar

Riskikapitalifondi Change Ventures partner. Huvi pakuvad käsitöö, toit ja jook, toidutehnoloogia, kosmeetika, tarbetooted, elektroonilised vidinad ja seadmed, mängud ja muu. Investeering 5000 kuni 20 000 eurot.

Rando Rannus

Pikaajaline juhtimiskonsultant ja ettevõtja. Ehitas ühes partneritega üles veebireklaamifirma SmartAD, mille hiljem ostis TV3.

Investeerides keskendub ärilt-ärile SaaS lahendustele, ent hoiab silma peal ka teistel valdkondadel. Investeerib peamiselt soodsa valuatsiooniga varajase faasi ettevõtetesse. Kui ettevõte veel käivet ei teeni, on vaja näidata suutlikkust end turul tüestada.

Loodusteadustega seotud ettevõtted ja füüsilised tooted ilmselt huvi ei paku – üritab leida ettevõtteid, kuhu saab panustada enda teadmiste ja võrgustikuga. Investeeringu suurus 5000 kuni 10 000 eurot.

Rein Lemberpuu

IT-ettevõtja, kes 2004-2009 tegutses Playtech Estonia juhina. Hiljem on peamiselt tegutsenud investorina, veab Tartu idufirmade koostöökeskust sTARTUp Hub ning on sTARTUp Day üks käivitajaid. Contriberi tegevjuht.

Soovib ettevõtted viia läbi aastase aeglustamisprogrammi, mis keskendub idufirmade asutajate isiklikule arengule, mitte niivõrd ettevõtte omale. Ideaalne oleks idfuirma või tehnoloogiaettevõte, mille ees on skaleerimisperiood kas meeskonna (30+) või käibe (50 000+ igakuiselt) perspektiivist. Investeeringu suurus 50 000 kuni 200 000 eurot.

Riivo Anton

United Angels VC üks asutajaid. Keskendub peamiselt ärilt-ärile lahendustele, SaaS-idele, turuplatsidele, finantstehnoloogiale ning tarkvarale tuginevale riistvarale, avatud ka muudele valdkondadele.

Investeerib (eel)seemnefaasist varajase A-faasini. Investeeringu suurus 100 000 kuni 1 miljon eurot, võib voorusid juhtida ning koos töötada teiste äriinglite ja riskikapitalifirmadega.

Sten Tamkivi

Üks Eesti IT-maastiku ning ka idufirmade tuntumaid tegijaid nii sektoris kui avalikkuses. Skype Eesti pikaajaline juht, enne Skype’i asumist töötas tarkvafirmas Helmes arendusjuhina. 2014. aastal asutas firma Teleport, mille kolm aastat hiljem omandas Suurbritannia ettevõte Move Guides.

Investeeringutes keskendub teesile, mis oli ka Teleporti taga: luua avatum ja piirideta maailm, teha inimestele lihtsamaks otsus, kus elada ja töötada.

Selle teesi alusel on investeerinud firmadesse nagu Transferwise, Veriff, Xolo (endine LeapIN), SafetyWing, Roam ning muidugi Teleport/Topia.

Investeeringu suurus 25 000 kuni 50 000 eurot, hiljem jätkuinvesteeringud.

Taavi Tamkivi

Suudab panustada valdkondadesse nagu kuritegude tuvastamine, õiguslik vastavus (compliance), andmetega seotud väljakutsed (mudelid, masinõpe, keerukamad näidikud ja KPI-d). Investeeringu suurus 10 000 kuni 25 000 eurot.

Veiko Visnapuu

Eelistab, kui meeskond asub peamiselt Eestis või lähedal. Eelistab eelseemne- ja seemnefaasi ning varajase faasi ettevõtteid, sektorieelistusi pole. Investeeringu suurus 10 000 kuni 100 000 eurot.

Loe Kulbergsi artiklit täismahus blogist On Startup Exits.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.