5 lihtsat sammu, kuidas arvutada välja oma tulevane pension

Täpsustatud: lisatud kõige lihtsam samm

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Scanpix

Sinu pension hakkab koosnema I, II ja III sambast, aga viimasega vaid juhul, kui oled sellega vabatahtlikult liitunud. Selleks, et teada saada, kui palju sulle pensionieas iga kuu kätte makstakse, pead kokku lööma, kui palju sul vara on kogunenud ja sisestama selle kalkulaatorisse, mis arvutab igakuised maksed.

1. Vaata, kui palju II sambasse on kogunenud

Teise sambasse tehtud sissemaksed ja nende hetkeväärtuse saad teada oma internetipangast. Kui oled üks neist, kes on vabatahtlikult liitunud ka III sambaga, siis leiad pangast info ka selle kohta.

SEB internetipank
Kogumine/Pension -> Pensionivarad
Swedbanki internetipank: Minu pension -> Minu pensionivara
LHV internetipank: Pensionikonto ülevaade

www.pensionikeskus.ee

2. Arvuta, kui palju sa II sambast raha hakkad saama

Väljamaksete arvutamiseks võta abiks see Pensionikeskuse kalkulaator. Siia pead sisestama summa, millest väljamakseid hakatakse tegema.

Kui internetipangast said teada, et sul on kogutud näiteks 15 000 eurot ja oma vanuse põhjal oskad ennustada, et pensionile minekuks võiks see summa kahekordistuda, siis selgub, et näiteks praegu 40-aastane inimene hakkab saama üle 117-133 eurot kuus, sõltuvalt sellest, milline kindlustusfirma väljamakseid teeb.

Päris täpne saadud tulemus ei ole, sest sa ju ei tea, kui palju sa eelolevatel aastatel oma pensionifondi maksad ning kas ja kui palju fondihaldur sulle juurde suudab teenida.

3. Arvuta, kui palju sa I sambast vanaduspensioni hakkad saama

Kui II samba puhul said alginfo internetipangast, siis I samba juures on vaja siirduda Eesti.ee portaali ja valida sealt “E-teenused > Kodanikule > Perekond > Pensionikindlustuse registri teatis”.

Päringu peale avanevast tabelist leiad oma kogunenud kindlustusosakute summa. Seda kasutades saad oma I samba maksed välja arvutada selle Pensionikeskuse kalkulaatori abil.

4. Liida sambad kokku

Kui liidad kahest kalkulaatorist saadud summad, siis saad aimu sellest, kui jõukat elu sa tulevikus elama võiksid hakata. Kui tulemus valmistab pettumuse, on ehk aeg kaaluda uusi investeeringuid, kas siis kolmandasse pensionisambasse, aktsiatesse või muudesse varadesse.

TÄPSUSTUS: 5. Mine www.pensionifondid.ee

Luminor on valmis meisterdanud kalkulaatori, mis sisselogimisel sinu isikukoodi järgi automaatselt su tulevase oodatava pensioni välja arvutab. Väga mugav.

Vaata, kas oled üldse liitunud

Kui oled unustanud, kas ja millal sa üldse II sambaga liitusid, siis oma isikukoodi alusel saad kiire päringu teha Pensionikeskuse lehelt, ilma et peaks kuhugi sisse logima.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.