4 põhjust, miks Eesti muusikud Spotify’st mitte midagi ei teeni

Vaiko Eplik avaldab oma tegeliku sissetuleku Spotify'st

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Vaiko Epliku uus plaat "Uus karjäär uues linnas" tuli välja suve algul. Eplik boikoteeris Spotifyd, kuid avastas kolm kuud hiljem, et keegi polnud tema uuest plaadist midagi kuulnud! Nüüdseks on album Spotifys saadaval.FOTO: SANDER ILVEST/EESTI MEEDIA

Eilse loomeinimeste pahameele valguses, kus riigilt nõutakse 38 miljonit autoritasudeks, küsisid paljud inimesed, et mida need muusikud hädaldavad, nad saavad ju Spotify’st niikuinii oma tasu! Rahageenius kaevub Spotify sügavustesse ja avastab, et artisti jaoks on tegemist kõike muud kui kullaauguga.

Pealtnäha tundub ju kõik lihtne – meie maksame Spotify’le Premium paketi eest 6,99 eurot kuus, Spotify võtab selle raha ja jaotab artistidele laiali. Tegelikkus on muidugi hoopis teine.

Üle poolte eestlastest, kes Spotify’d kasutavad, eelistavad premium paketti, avaldab üks muusikatööstur, kellega me rääkisime. Nii et teoreetiliselt peaksid Tanel Padar, Taylor Swift ja Vaiko Eplik saama tasutud.

1. viga: liiga väike tasu

Võtame sellesama 6,99 eurot ja jaotamegi nende kolme artisti – Tanel Padar, Taylor Swift ja Vaiko Eplik – vahel laiali, kelle muusikat me sel kuul kuulasime. Iga artist saaks piltlikult sel juhul 2,33 eurot. Aga selle jaoks tegid nad albumi, milleks pidid maksma teistele muusikutele, helimehele, kujundajale, manager’ile, Spotify’le ja jumal teab kellele.

Isegi kui 10 000 eestlast otsustaksid, et nad sel kuul tahavad Vaiko Epliku plaati kuulata, siis 23 300 eurot, mis justkui oleks Epliku osa, ei jõua iial temani.

Eriti mõistlikud inimesed on endale hankinud veel Spotify perepaketi, kus 10,99 eest saavad muusikat kuulata näiteks neli pereliiget. Mis teeb n-ö albumihinnaks veelgi väiksema summa. Ja olgem ausad, kes meist ikka vaid kolme albumit kuus kuulaks?

2. viga: liiga väike ühekordse mängimise tasu

Selle eest, et Vaiko Epliku lugu “Soorebased” keegi Spotify’st kuuleb, teenib Eplik tegelikult 0,01 senti. Et teenida 1000 eurot, peaks “Soorebaseid” kuulatama 10 miljonit korda.

Praeguseks on seda kokku kuulatud 209 534 korda – umbes 20,9 euro eest. Et aga igas kuus teenida 5000 eurot, peaks inimesed lisaks kuulama veel “Lamedat maad”, “Nelke” jt vahvaid Epliku lugusid 50 miljonit korda. Kui tõenäoliseks te seda peate?

Nii et albumi tegemiseks kulunud eurosid ei teeni Eesti artist Spotify’st mitte mingil juhul tagasi.

Üks Eesti artist, kellega Rahageenius rääkis, tõi näite, et tema üles pandud seitse albumit teenisid talle 1,5 aasta jooksul 140 eurot.

Vaiko Eplik tõi just täna välja, et tema selle aasta teenistus Spotifyst oli 336 eurot. Lisaks teenis ta Spotify poolt kompensatsiooni 260 eurot. “Equity Payout on selle tasu nimi. See on major hiidude poolt Spotifylt välja võideldud kompensatsioon fonogrammi valdajatele, mis peaks leevendama langenud (loe kadunud) füüsilise formaadi tasusid,” ütleb Eplik.

Isegi Portisheadi laulja Paul Barrow tegi Twitteris üleskutse: Hei, muusikud, kas keegi on teist teeninud Spotify’st üle 500 dollari?

Väljavõte Eesti artistile saadetud autoritasudest. FOTO Erakogu

Üks tuntumaid Spotify vastu võitlejaid maailmas on Thom Yorke Radioheadist, kes nimetas kanalit sureva kere viimaseks meeleheitlikuks peeruks.

Taylor Swift oli ka tükk aega väga suur Spotify-vastane, aga siis tegi Spotify temaga mingi erilepingu ja pärast seda on vaikus. Selge see, et Spotify jaoks on oluline, et nii tähtis nimi nagu Taylor Swift, oleks nende muusikute nimekirjas olemas.

3. viga: käib kõva “lobistamine”, et pääseda listidesse

Paljud Spotify kasutajad kuulavad Discover Weekly listi. Ehkki listi koostab algoritm, mis arvestab sinu eelmisi kuulamisi, on väga oluline sattuda kuulsate DJ-de ja suurte muusikatööstuste koostatud listidesse.

NOEPi edu sai alguse sellest, et tema avastas üks Rootsi DJ, kes ta oma listi pani, seda kuulasid paljud ja läbi selle leiab ka Discover Weekly artiste, keda kuulajatele soovitada.

Kuulujutt ütleb, et artistide managerid käivad lobistamas DJ-sid ja pakkumas uut kraami, et need listi satuksid. See on üsna tõenäoline, et sel teemal suhtlemine käib.

4. viga: üksikisiku hüüdja hääl kärbes

Spotify teatas, et nüüd saavad neile lugusid üles anda ka üksikud artistid, kes ei pea üldse kuuluma ühegi labeli (vanas tõlkes “plaadifirma”) alla ega omama agenti.

Mis ühelt poolt on tore ja demokraatlik, sest saad nii 1% toiduahelast välja lõigata. Teisalt aga, saadad siit Eestist oma albumi kuhugi Spotifysse ja see kaob nagu musta auku.

Seetõttu tegi jazzlaulja Kadri Voorand viimasel Eesti Jazzliidu koosolekul ettepaneku, et Eesti muusikud võiks ise hakata tegema liste, kus teiste artistide vahele soovitatakse ka Eesti lugusid.

Nii suureneks tõenäosus, et Discover Weekly algoritm avastaks ka eestlasi. Liste muusikud tegema pole hakanud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.