5 head nõuannet eelarve planeerimisel

Eelarve pidamine on harjumus nagu iga teinegi.Foto: Canva

Paljud inimesed ütlevad, et nad ei pea eelarvet, sest tulevad niisamagi toime. Tihtilugu kulutatakse aga tegevustele, mis on toredad, kui mitte otseselt vajalikud, siiski rohkem raha. Vähe on inimesi, kel pole ühtegi võlga, suuri reisiunistusi või mõnda muud suuremat rahalist väljaminekut nõudvat eesmärki.

Selleks et täita oma unistused ja saavutada eesmärgid, on tarvis harjutada ennast eelarvelt pidama. Raha on vahend, mida peaksime juhtima meie, mitte vastupidi.

Leia endale eesmärk

Eelarve pidamise peab tegema enda jaoks eesmärgipõhiseks, sest muidu on selle igakuine täitmine ja jälgimine järjekordne kohustus ja võib muutuda pikapeale igavaks.

Kuna iga inimene on erinev, siis peab igaüks ise leidma enda jaoks õige lahenduse, kuidas oma rahaasjadel silm peal hoida. Ühele sobib hästi mõni äpp, teisele vana hea Exceli tabel ja mõni kasutab hoopis kolmandate isikute abi.

Eesmärgiks võib valida kindla summa, millest rohkem ei taha kulutada. Näiteks mõni asi, mille soovid osta, või tegevus, milleks on vaja säästa ja millele kulub tavalisest rohkem raha, nagu reisimine.

Eelarve pidamine regulaarselt on harjumus nagu iga teinegi, millega alustada on kerge, aga sellega pidevalt jätkata hoopis keerulisem. Seepärast tuleb kasutusele võtta sobivad nipid, mis aitavad harjumust hoida ega tee seda nii raskeks.

Business insideris kirjutab Jen Glantz, pruutneitsite rendifirma (Bridesmaid for hire) asutaja, podcast’i “Sa ei jää nooremaks” (You’re not getting any younger) ja Amazoni bestsellerite autor, kuidas ta viit lihtsat nõuannet järgides oma eelarves tublisti võitis.

Ole realistlik

Üks suuremaid vigu, mis eelarve koostamisel tehakse, on see, et seatakse endale liiga raskesti saavutatavad eesmärgid. Unistamine on üks asi, reaalsus teine. Oluline on jääda realistiks, vaadata üle oma kulutused ja praegune elukorraldus. Mõtle järele, kas ikka suudad tekitada palju harjumusi korraga?

Pigem tasub teadlikult seada endale üks eesmärk korraga. Näiteks võtta esimeseks ülesandeks panna kolme kuu jooksul kirja kõik kulud ja tulud, mingeid muutusi veel sisse ei too.

Kui selline arvepidamine tundub juba loomulik, saab juurde valida ühe lisaülesande, näiteks säästa iga kuu 100 eurot ja vaadata, millistest kuludest oleks seda kõige mõistlikum teha. Loomulikult me kulutame üks kuu rohkem ja teine vähem, aga eelarvest näeb, mis on peamised kuluallikad ja kuidas neid võiks ümber mängida.

Uuenda oma eelarvet

Eelarve pidamist võib nimetada omaette hobiks. See võib olla suhteliselt ülevaatlik, aga ka väga aeganõudev protsess. Väga tihti tehakse alguses entusiastlikult suured tabelid, kuid kuu aja pärast on need juba ununenud ja hiljem ei leita aega, et tagantjärele kulusid-tulusid sisse kanda.

Lahenduseks on planeerida iga päev või iga nädal kindel aeg, mil vaatad kiirelt oma eelarve üle ja kannad uued arvud sisse. See aitab kuu lõikes eesmärkides püsida ja halbu üllatusi vältida.

Raha võib eri kulukategooriate vahel ümber tõsta

Eelarve pidamine võib tunduda range tegevusena, mistõttu spontaansetel inimestel on keerulisem sellega üldse alustadagi. Aga kui mõtestada eelarve kohe paindlikuks ja mitte nii raamistatud tegevuseks, võib rahaasjadega loovalt ümber käimine just julgustavalt mõjuda.

Pole midagi katki, kui mõnikord kulub väljas einestamise peale rohkem raha. Siis võib näiteks samal kuul uute riiete pealt kokku hoida või järgmisel kuul vähem väljas käia. Ei pea kogu aeg enda vastu range olema.

Planeeri ootamatuteks sündmusteks

Enamik finantsnõustajaid ja samal teemal nõu jagavaid raamatuid soovitavad esimese asjana koguda endale kriisifond. See aitab näiteks sellistel puhkudel, kui ootamatult tuleb auto viia parandusse või kodus teha remonti või veab tehnika alt. Me kahjuks ei tea, millal mõni õnnetus võib meid tabada, aga me saame selleks valmis olla nii, et ei kaota palju.

Veel olulisem on heaolu- ja turvatunne, mille kriisifond loob. Sealt raha võtmine võib olla kiusatus, aga et sellele oleks kergem vastu panna, tasub kriisifondi raha hoida eraldi pangas, eraldi kontol või kellegi usaldusväärse isiku käes.

Õpi ütlema ei

Eelarve tegemine aitab planeerida hobisid, tööd ja ka sõpradega koosolemise aega. Kui on selge, kui palju me võime endale lubada, on ka lihtsam öelda ei mõnele ootamatult tulnud ettepanekule.

Sotsiaalne pinge öelda “jah” on suur, kuid öeldes “ei” väärtustame me ennast, oma aega ja võimalusi. See ei ole midagi, mille pärast ennast halvasti tunda.

Eelarve pidamiseks on hea luua ülevaatlik tabel. Internetist leiab selleks väga palju erinevaid võimalusi. Näiteks on Youtube’is rahatarkuse treener Jekaterina Tindi tehtud video, kuidas eelarve koostamisega alustada. Selle leiab SIIT.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.