5 nippi, millega säästmist alustada

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Suurel osal eestlastest puuduvad arvestatavad säästud. Jah, 86 protsendil küll on sääste, aga Kantar Emori andmetel saaks peamise sissetulekuallika kadumisel 3 kuud kuni aasta hakkama vaid 28 protsenti peredest. Niisiis elavad paljud ikkagi palgapäevast järgmiseni.

Kogumisega alustada pole aga kunagi hilja ning kindlasti ei ole eelduseks suured summad. Isegi kui see võimalus olemas on, ei tee paljud seda harjumuse puudumise tõttu. Seepärast on säästude kogumise puhul võtmesõnaks “automatiseerimine”. Kui enda jaoks leida sobiv süsteem, millega raha koguda, on seda oluliselt lihtsam teha.

Alusta kulude kaardistamisest

Kõige esimene ja olulisem asi on enda jaoks kaardistada oma kulud ja tulud. Nii saad rahade liikumisest parema ülevaate ja leiad lihtsamini üles kitsaskohad ning kuluallikad. Nende piiramine on hea viis kokkuhoiu alustamiseks.

Pane paika eesmärk, mille nimel koguda

Kõige lihtsam viis raha kõrvale panna on seada enda jaoks mõni eesmärk. Näiteks reisiraha kogumiseks või uue auto sissemakseks. Kui konkreetne siht on silme ees, motiveerib see ka rohkem selle nimel pingutama.

Kogu konkreetset rahatähte või münti

Üheks võimaluseks enda jaoks raha säästmine lihtsaks teha, on tekitada selle jaoks kindel süsteem. Näiteks paika panna mingi kindla väärtusega kupüür, mille rahakotti sattumisel iga kord kõrvale paned. Kui paberraha liiga suurena näib, võib alustada ka müntidest.

Lase pangal töö ära teha

Teine võimalus sama asja teha on koguda sente digitaalselt. Eesti pankadel on selle jaoks erinevad võimalused, näiteks pakutakse võimalust deebetkaardiga tehtavad maksed kulutatud summalt suuremaks ümardada ning makse vahe igakord eraldi kokku koguda.

50/30/20 plaan

Reeglitest kinnipidajatele on olemas ka 50/30/20 protsendi meetod. Selle järgi tuleks 50% oma sissetulekust jätta igakuiste olme- ja söögikulude jaoks ehk „vajaduste“ katmiseks.

30% tuleks jätta „tahtmistele“, kuhu alla käivad need kulud, mida vajaduste alla liigitada ei saa. Siia kategooriasse kuuluvad näiteks reisid, riideesemed, kulud hobidele ja muu taoline.

Ülejäänud 20% sissetulekust tuleks ära kasutada aga näiteks olemasolevate laenude tagasimakseteks ja kõrvale panemiseks.

Sellisel moel saad kergesti enda sissetulekuid struktureerida ning kulusid kontrolli all hoida.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.