5000 Eesti turismitöötajat saavad 7,5 miljonit eurot abiraha, et uus töö leida

Restorani Olde Hansa ettekandja.Foto: Mihkel Maripuu / Postimees / Scanpix

Euroopa Komisjon tegi täna ettepaneku toetada Eestis enam kui 5000 turismitöötajat, kes on koroonapandeemia tagajärjel kaotanud töö või lõpetanud tegevuse füüsilisest isikust ettevõtjana. 

Komisjon soovitab turismitöötajaid toetada 4,5 miljoni euroga, mis tuleb Globaliseerumisega Kohanemise Euroopa Fondist (EGF). Sellele lisavad Eesti ametiasutused kolm miljonit eurot. 

Toetus aitab sissetuleku kaotanud inimestel täiendõppe või koolituse abil leida uue töökoha või alustada ettevõtlusega. See on esimene kord, kui EGFi kasutatakse COVID-19 pandeemia tõttu.

Abiraha on mõeldud uue töö leidmiseks

EGFi abil pakutakse tööotsingualast nõustamist tööpraktikal käijatele, õppe- ja koolitusvõimalusi ning ettevõtlusega alustamise toetust. Aidatakse katta koolitus-, sõidu- või majutuskulusid, et aidata inimestel neid võimalusi kasutada. 

Eesti kohalikud tööturuasutused võtavad kriisist mõjutatud töötajatega ühendust, et teha kindlaks nende vajadused ning pakkuda neile vajadustele vastavat koolitust, juhendamist ja töövahendust.

„Pandeemia on seadnud turismist sõltuvad ettevõtted enneolematusse olukorda,“ ütles tööhõive ja sotsiaalõiguste volinik Nicolas Schmit. „Euroopa näitab üles solidaarsust Eesti töötajate ja füüsilisest isikust ettevõtjatega, toetades rahaliselt enam kui 5000 inimest, et nad saaksid otsida uue töökoha, ümber õppida või luua uue ettevõtte.“

Energeetikavolinik Kadri Simson lisas, et turismitöötajad on koroonakriisis ühed suuremaid kannatajad „Tänane otsus näitab ilmekalt, et Euroopa ühtsus pole pelgalt sõnakõlks – muutunud oludes töö kaotanud inimesi toetatakse ka päriselt,“ ütles Simson. „Kui soovime kriisist tugevamalt väljuda, tuleb toetada piirkondi ning inimesi nii, et kedagi ei jäeta maha.“

Enne kriisi rekordeid purustanud ettevõtted löödi jalust

Enne pandeemia puhkemist kasutas Eesti turismisektori teenuseid rekordiliselt palju külastajaid: Tallinna Sadama kaudu liikus üle 10 miljoni reisija ja Tallinna Lennujaama kaudu 3,3 miljonit reisijat. 

Pärast viiruse leviku piiramiseks kehtestatud reisipiiranguid vähenes turistide arv järsult, kusjuures kõige karmimate liikumispiirangute ajal oli see 99 protsenti väiksem kui aasta varem. 

Turismil on väga suur mõju Eesti majanduskasvule ja konkurentsivõimele ning sektori ettevõtted on olulised tööandjad. Sektori töötajate hulgas on suur osa madala kvalifikatsiooniga töötajaid, noori, füüsilisest isikust ettevõtjaid ning hooajalisi ja osalise tööajaga töötajaid.

Eesti rahandusministeeriumi andmetel oli Eestis 2019. aastal turismisektoris 13,5 protsenti kõigist töökohtadest. Turismisektoris tekkinud raskused kanduvad otse üle sellega seotud majandussektoritesse.

Üldiselt on COVID-19 pandeemia jätnud Eesti tööturule suure jälje. Tööpuudus kasvas 2020. aastal märkimisväärselt, ulatudes sügisel 8,1 protsendini, mille järel see detsembris vähenes 6,9 protsendini, mis on eelmise aastaga võrreldes siiski 2,5 protsendipunkti kõrgem.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.