6 rahareeglit, mida iga inimene enne 40ndat eluaastat teadma peaks

Foto: Pixabay

TFBank on enda blogis välja toonud 6 rahareeglit, mida iga inimene enne 40ndat eluaastat teadma peaks.

1. Detox kuur pangakontole

Paljud peavad toitumise puhul paastukuure või loobuvad teatud toiduainetest, et organismi puhastada. Rahakoti paastukuurist ei ole aga keegi kuulnud. Nipp on selles, et igas kvartalis võiks teha ühe kuu, kus maksate vaid püsikulusid.

30 päeva jooksul ühtegi muud väljaminekut riietele, kinole, restoranile vms teha ei tohi. Juhul, kui see on liiga karm, siis võib alustada ühe kuuga aastas. Positiivne kõrvalmõju: hoiad kokku raha ja saad hea ülevaate sellest, kui palju tegelikult kulutad pisiasjadele.

2. Kolme kuu ellujäämisplaan

Alles hiljuti avaldas Eesti Pank, et leibkondadel puuduvad piisavad säästud ja viiendikul Eesti peredest on sääste alla 100 euro. Finantsnõustajad on küll eriarvamusel, et mitme kuu sissetulek peaks olema piisav mustadeks päevadeks.

Arvamused on kolme ja kuue kuu vahemikus, kuid TF Banki soovitus on garanteerida endale vähemalt kolme kuu tagavara, millega oleks võimalik katta oma kulud ebameeldivuste korral ilma sissetulekuta.

3. Pensionipõlveks valmistumine

Pensionile jäämine ei ole üldse see, mida enamus selle all ette kujutab ja kaugeltki sellest, mis nn väljateenitud. Reeglina on sissetuleku langus vaatamata teise või kolmanda pensionifondi sissemaksete suurusest siiski märkimisväärne.

Leia spetsialist ja palu end nõustada võimalikest rahakasvatamise võimalustest fondidesse või aktsiatesse investeerimisel. Samuti uuri erinevate passiivsete tulu teenimisvõimaluste kohta. Vastavalt iga inimese eripärale on variante mitmeid.

4. Oma ülevaadet

Ajad on muutunud ja oludes, kus kasutatakse internetipanka, krediitkaarti ja erinevaid makselahendusäppe, kipub korralik ülevaade rahalisest seisust ja kulutuste hulgast kaduma.

Võta endale igakuiselt paar tundi aega ja koosta kuueelarve. Ei ole tarvis teha endale suurt Excelit, et kaardistada kõik kulud, kuid kategooriate lõikes tehtud tulud ja kulud tuleks panna paberile – elamiskulud, toit, transport, meelelahutus. Paremale pane kirja kõik kulu-artiklid, vasakule tulud. Jälgi, et alati oleks tulud kuludest suuremad.

5. Likvideeri võlad

30ndateks aastateks on enamik inimesi võtnud laenu, ükskõik olgu see siis pankadest või mõnelt tuttavalt. Juhul, kui praeguseks pole õnnestunud laenu tagasi maksta, siis vaata kriitilise pilguga üle lepingutingimused.

Laenuintressid on praegu väga madalad ja seetõttu tasub küsida pakkumist erinevatest pankadest ja seeläbi samade kuukuludega tasuda laenujääk hoopis lühema perioodi jooksul.

6. Investeeri kinnisvarasse

Noored ei julge või ei taha võtta endale pikaajalisi kohustusi, mida toob endaga kaasa kinnisvara ostmine. Seetõttu eelistavad nad pigem üürida, mitte osta oma kodu. Siiski sõltumata sellest, kui suur, kallis või millises asukohas ostetav korter või maja paikneb, on kinnisvara siiski heaks investeeringuks.

Juhul kui ise enam seal mingil põhjusel elada ei taha, on üüritulu tavaliselt suurem kui aktsiatehingutelt teenitav kasum. Pöördu nõu saamiseks spetsialisti poole ja leia endale sobiv variant.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.