Uudis

Air Baltic peab tühistatud lennu eest maksma üle 10 000 euro hüvitist

Air Baltic peab maksma korralikku hüvitist.Foto: Air Baltic

Harju maakohus otsustas, et Läti riiklik lennufirma Air Baltic peab eelmise aasta novembris Thbilisi-Tallinna marsruudil tühistatud Riia-Tallinna jätkulennu eest maksma 10 400 eurot hüvitist ehk 400 eurot 26 reisijale.

“Tegemist on pretsedenti loova otsusega, kuivõrd käsitleb tühistatud lennu eest hüvitise maksmise suurust – kas lennuettevõtja peab maksma hüvitist ainult probleemse lennu marsruudi eest või kogu broneeringus märgitud reisi marsruudi eest,” märkis lennufirma vastu kohtusse läinud hüvitiste väljanõudmisega tegelev Flagito pressiteates.

Möödunud aasta 5. novembril toimus Thbilisi-Riia lend plaanipäraselt, ent jätkulend marsruudil Riia-Tallinn tühistati ning reisijad jõudsid lõpp-punkti neli tundi plaanitust hiljem.

Mis reisi eest hüvitist maksta?

Kohtuväliselt tunnistas Air Baltic Flagito esitatud nõuet kogusummas 6500 eurot ehk 250 eurot reisija kohta, kuid Flagito nõudis igale reisijale 400 eurot, kuna Thbilisi ja Tallinna vahemaa on üle 1500 kilomeetri, täpsemalt 2414 kilomeetrit.

Vaidlus keskendus asjaolule, kas hüvitist tuleb maksta Riia-Tallinna või Thbilisi-Tallinna reisi eest eest. Nimelt on hüvitise suurus 250 eurot reisija kohta, kui marsruudi pikkus jääb alla 1500 kilomeetri ja 400 eurot reisija kohta, kui marsruudi pikkus on üle 1500 kilomeetri.

Euroopa Kohus on Flagito teatel hilinenud reisijate osas märkinud, et hüvitist tuleb maksta kogu reisimarsruudi järgi ehk hüvitise suuruse arvutamisel võetakse arvesse vahemaad esimesest väljumiskohast kuni lõppsihtkohta, mitte ainult hilinenud lennu vahemaad. Sellesisulist vaidlust Euroopa Kohus aga käsitlenud ei ole.

Samas on Euroopa Kohus sedastanud, et hilinenud lennu reisijad tuleb tühistatud lennu reisijatega kohelda võrdselt mitte üksnes seoses õiguse tekkimisega hüvitisele, vaid ka selles osas, mis puudutab niisuguse hüvitise suurust. “Seega analoogia korras
jõudiski maakohus seisukohale, et igal reisijal on õigus nõuda 400 eurot hüvitist, mistõttu Flagito hagi rahuldati täies ulatuses,” märkis ettevõte.

Flagitot esindanud advokaat Kristjan Tuul lisas seejuures, et sellele kohtuotsusele tuginedes peaks tulevikus hüvitise nõudmine olema oluliselt lihtsam.

Kohtuotsus ei ole jõustunud ning pooltel on aega 30 päeva otsuse vaidlustamiseks.

Märksõnad: , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.