Uudis

Geeniuse küsitlus: kokkulepe Airbnb’ga üürileandjaid ei kõiguta

airbnb tallinn
Valik Airbnb pakutavaid kortereid TallinnasFoto: ekraanitõmmis

Geeniuse küsitlus näitab, et üürileandjaid jätab külmaks võimalus maksuametile oma Airbnb-ga teenitud tulu deklareerida ning nad ei kavatse seda kasutama hakata.

Üüritakse ettevõtte kaudu

Põhjus peitub peamiselt selles, et suurem enamus Airbnb kaudu lühiajalise üürimisega tegelevaid isikuid teeb seda läbi ettevõtte, mis tähendab, et eraisikutele suunatud ühe kliki võimalus ei muuda nende jaoks midagi.

“Nii on lihtsalt õige,” ütles üks Geeniuse küsimustele vastanud Airbnb kasutaja.

“Pakun seda teenust oma ettevõtte alt ja kõik maksed on Airbnb teinud ettevõttele,” ütles teine.

Geeniuse toimetuse küsitlusele vastas 17 Airbnb kasutajat, kellest enamus kinnitas, et peavad maksude tasumist õigeks ning tasuvad neid oma ettevõtte alt. See tähendab, et vähemalt meie küsitluses osalenute jaoks ei ole maksuameti ja Airbnb koostöös valminud funktsioonist mingit kasu.

Kuid leidus ka üks vastaja, kes just värskelt sõlmitud koostöö tõttu hakkab edaspidi lühiajalist üürimist pakkuma ettevõtte alt.

“Pööran rohkem tähelepanu tulu suurusele ja Airbnb-ga sõlmitud lepingu viin ettevõtte alla,” ütles ta.

Ühe vastaja arvates on seni eraisikust Airbnb üürileandjad tegelenud turusolkimisega ning ta loodab, et maksuametiga alustatud koostöö annab talle võimaluse hindu tõsta. Hindade tõstmist planeerib teinegi üürileandja.

Bookinguga veel kokkulepet pole

Airbnb kasutamist ei plaani vastajad lõpetada, kuid alternatiivina nähakse Booking.com portaali, mille osas kinnitas MTA esindaja, et kõnealuse platvormiga ei ole nad Airbnb-ga sarnaseid läbirääkimisi pidanud.

Airbnb statistika kohaselt on neil Eestist 2600 aktiivset kasutajat, kellest 46% asuvad Tallinnas. Kokku on Eestis Airbnb teenust kasutanud 130 000 inimest. Airbnb ei ole toonud välja, kui suur hulk aktiivsetest kasutajatest üürib kinnisvara ettevõtte alt.

Eelmisel nädalal allkirjastasid maksu- ja tolliamet (MTA) ning Airbnb koostöö, millega on kinnisvara üürileandjatel senisest lihtsam edastada maksuametile andmeid Airbnbs teenitud üüritulu kohta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.