Aktsiaturud rahunesid veidi, oodatakse abipakette ja koroona vaibumist. Taastumine võib olla ajutine

Aktsiakaupleja tööd tegemas. Pilt on illustratiivne.Foto: Shutterstock

Eile oli aktsiaturgudel väga halb päev – nii USA kui Euroopa suurematel börsidel tuli kätte suurim langus alates viimasest majanduskriisist. Täna on olukord veidi rahunenud, aga taastumine võib olla lühiajaline, kui riigid oma suuri majanduslubadusi teoks ei tee.

Eile langes näiteks Londoni börsiindeks FTSE 100 kokku 7,7 protsenti, USA S&P 500 aga 7,6 protsenti. Mõlemad neist olid suurimad ühe päevaga toimunud kukkumised alates viimasest finantskriisisist.

Täna hommikul on pilt aga parem ning Euroopa aktsiad on avanenud tagasihoidliku tõusuga – FTSE 100 nihkus 1,1 protsendi jagu ülespoole, pisut alla protsendi kasvas ka Saksa DAX ning Prantsuse CAC 40 kasvas 1,3 protsenti.

Ülespoole liikus ka Tallinna börs, mis taastus pärast eilset 3,5-protsendilist kukkumist hommikul pooleteise protsendi võrra.

USA turg avatakse alles Eesti aja järgi pärastlõunal, aga futuuride hinnaliikumiste järgi näib võimalik, et S&P 500 võib tõusta isegi enam kui 2 protsendi jagu.

Ühendriikide tõusu taga on kindlasti USA presidendi Donald Trumpi lubadus, et tulemas on “suur” majanduslik abipakett, leevendamaks koroonaviiruse negatiivset mõju. Laual on näiteks võimalik tööjõumaksude langetamine.

Eilse börsipaanika vallandas eelkõige aga Saudi Araabia algatatud naftasõda ning ülijärsk nafta hinna langus – ühe päevaga kadus hinnast pea kolmandik. Nüüd on ka see veidi ülespoole nihkunud, Põhjamere brenti nafta taastus 5 protsenti, 36 dollarile barrelist.

Analüütikud kahtlevad siiski, et taastunud brent suudab seda taset hoida, kui Saudi Araabia oma plaani naftatoodangut suurendada teoks teeb. Citigroupi hinnangul näib, et hind kukub alla 30 dollari barrelist, kusjuures pole selge, kui kauaks hind sellisele tasemele jääda võib.

Hiinast head signaalid koroona kohta

Head uudised tulevad ka Hiinast, kus CSI 300 börsiindeks sulgus 2,1 protsenti kõrgemal. Nimelt külastas Hiina president Xi Jinping esimest korda Wuhani linna, kust koroonaviirus esimesena levima hakkas. Investorid järeldavad sellest, et võimul olev kommunistlik partei usub, et on saanud epideemia kontrolli alla, märkis Financial Times.

Investeerimispanga Mizuho strateeg Ken Cheung märkiski, et Xi külaskäik ühes Trumpi abipaketiga on tõusu taga. Samas hoiatas ta, et taastumine võib olla ajutine, kui riigid oma lubadusi täide ei vii.

“Tänane olukord turul meenutab kergelt mõistuspärasust, aga tõesti väga kergelt,” ütles FT-le üks Tokyo maakler. “On stabiliseerivaid faktoreid – madal naftahind pole mõnele suurele Aasia majandusele tegelikult paha -, aga uudistes pole midagi, mis näitaks, et miski on kaugeltki lahenduse leidnud.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.