Uudis

Alko1000 odavpoed olid mullu suures kahjumis, aga kasvavad hoogsalt edasi

Alko1000 juht Einar Visnapuu.Foto: Scanpix

Mullu üle Eesti nelja poodi pidanud A1000 Market kasvatas ülihoogsalt käivet, ent pidi vastu võtma ka korraliku kahjumi.

A1000 poekett on kasvanud välja Läti piiriäärsest Alko1000 napsuärist. Selle poed asuvad aga Eestis ning keskenduvad odava toidu- ja tarbekauba müügile. “Meie fookuses on hoida tarbija jaoks hinnad alati võimalikult madalal,” selgitab firma ise. Eelmisel aastal olid firmal kauplused Võrus, Valgas, Tartus ja Viljandis.

Ettevõtte käive oli mullu soliidne 9,3 miljonit eurot – kasv on päris tugev, kui arvestada, et 2017. aasta kaheksa kuuga, kui firmat käima tõmmati, suudeti müüki teha vaid 2,3 miljoni euro eest.

Konkurents pitsitab karmilt

Sama head pole aga lood kasumlikkusega – kui esimesel aastal suudeti 70 000 euroga plussi jääda, siis mullu tuli vastu võtta enam kui 570 000 euro suurune kahjum, kuna kulud olid tuludest tublisti suuremad.

“Eesti kaubanduses valitseb praegu suur konkurents, kus ellu jäävad efektiivselt
toimetavad suured ettevõtted. Mida suurem ettevõte sa oled, seda tugevamalt on võimalik avaldada survet tootjatele ja ka vahendajatele ning seda efektiivsemalt saab majandada,” seisab ettevõtte mulluses majandusaasta aruandes.

“Kaubanduse kasumlikkust mõjutab kasvav konkurents, tööjõunappus ja surve palkadele ning ka e-kaubanduse kiire areng,” lisab firma veel.

Ärinime A1M OÜ all tegutsevas poeketis oli mullu keskmiselt 55 töötajat, kelle palkadeks läks aasta peale kokku veidi üle 571 000 euro – ühe inimese kohta oli brutotasu seega keskmiselt 866 eurot. Töötajatele makstav summa oli sisseostetava kauba kõrval ka suurim kuluallikas.

Suured plaanid

Kahjumist hoolimata firma omanikud Einar Visnapuu, Marko Palm ja Tarmo Lauring siiski ärilusikat nurka visata ei plaani. Isegi kui firma rahaline seis peaks hapu olema, lubavad omanikud, et on vajadusel valmis ettevõtet finantsiliselt toetama ja täiendavalt tegema investeeringuid ettevõtte majandustegevuse jätkamise tagamiseks.

Plaanid selleks aastaks ja tulevikuks on suured ning maksuameti andmete järgi otsustades on poekett suutnud tänavu käivet taas korralikult kasvatada.

Nimelt pani A1000 mullu sihi avada 2019. aastal avada poed Tallinnas, Pärnus, Kohtla-Järvel ja Narvas. Neist kahes esimeses on poed ka käivitunud – Talinnas Peterburi teel ning Pärnus Karja tänaval asuvad poed töötavad täie hooga hommikul kella üheksast õhtul kella üheksani. Ida-Viru poodide kohta A1000 kodulehelt infot ei leia.

Majanduslikus mõttes tundub see aasta olevat küllaltki hoogne – esimeses kvartalis tegi A1000 käivet 3,5 miljoni jagu ja teises kvartalis müüs 4,1 miljoni eest, nii et suurt käibekasvu on ilmselt oodata ka tänavu. Tõsi, kasvanud on ka tööjõu pealt makstavad maksud – see on samas ka igati loogiline, kuna uutesse poodidesse on vaja palgata ka uusi töötajaid.

Suur siht: Soome

Pikemad tulevikuplaanid on A1000 ketil aga veelgi ambitsioonikamad – nimelt avaldas keti juht Einar Visnapuu juuli alguses intervjuus Lõuna-Eesti Postimehele, et lisaks kauplustele Lätis ja Eestis on peagi kavas laieneda ka Soome.

“Üsna pea avatakse kauplused Kohtla-Järvel ja Narvas ja veel üks pood Tallinnas, talvel tuleb pealinna ka kolmas. Eestis on alkoholi osa seejuures väga väike ja ilmselt hakkame seda veelgi vähendama, põhiline on toidu- ja tarbekaup,” rääkis Visnapuu juulis.

Lisaks aga laieneb kett Helsingisse ja Tamperesse. Soomes hakkab kett eelkõige toidukaupu müüma. “Soomes on palju eestlasi, lätlasi, leedukaid, poolakaid ja ukrainlasi – seega on meie klient tegelikult kohapeal juba olemas,” rääkis Visnapuu juulis Lõuna-Eesti Postimehele.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.