Ametiühingud: miinimumpalk peaks olema koos tulumaksuvaba miinimumiga 700 eurot

Anetiühingud sooviks erakorralist muutust juba juuli algusest.Foto: Scanpix

Ametiühingute Keskliidu juhatus otsustas teisipäeval toimunud koosolekul teha tuleval esmaspäeval Eesti Tööandjate Keskliidule ja valitsusele ettepaneku tõsta 1. juulist erakorralisena palga alammäära 700 eurole ja suurendada 700 euro peale ka tulumaksuvaba miinimum.

Ametiühingute Keskliidu esimehe Peep Petersoni sõnul on erakorralise miinimumpalga tõusu põhjuseks sundkulude ja energiahindade järsk tõus. Kaks ettepanekut koos jätaks kõige haavatamatele töötegijatele iga kuu kätte 96 eurot senisest rohkem.

“Teame, et miinimumpalga teenijate kogu sissetulek kulub sundkulutustele ning kui need tõusevad suurusjärgus 20 protsenti, siis auk pere eelarves on 120 eurot, mida inimestel lihtsalt pole kusagilt võtta,” selgitas Peterson.

Sotsiaalpartnerite poolt tellitud uuringu kohaselt mõjutab alampalga tõus poolt tööturust ehk hetkel inimesi kuni 1330-eurose kuupalgaga, kuid palga suurenedes selle mõju väheneb.

Juba toimunud laiapõhjalist hinnatõusu ametiühingute hinnangul enam tagasi pöörata pole võimalik, kuid sundida inimesi taotlema toimetulekutoetust, on inimestele alandav ja omavalitsustele ebamõistlikult koormav.

Kolmepoolsed kõnelused tulumaksuvaba miinimumi määra liigutamiseks on Petersoni sõnul vajalikud, kuna täna kehtiv määr 500 eurot on muutumatuna püsinud juba 2018. aastast.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.