Ametlik: riik hakkab tarbijatelt koguma maagaasivaru haldamistasu

Riik hakkab koguma gaasivaru haldamistasu.Foto: Shutterstock

Alates 1. maist jõustub maagaasi varumakset reguleeriv määrus, mille alusel finantseeritakse Eesti riikliku gaasivaru hoiustamist ja haldamist.

Strateegilise gaasivaru hoiustamise ja haldamisega seotud kulud kaetakse maagaasi varumaksega. Võrguettevõtja lisab vastava tasu tarbijale esitatavale võrguteenuse arvele ning ettevõtja maksab selle omakorda Eesti Varude Keskusele. Tarbija arvel kajastuva tasu suurus sõltub tarbimise mahust ning EVK hinnangul moodustab see ligikaudu 0,5 protsenti tarbija lõplikust gaasiarvest.

Majandus- ja taristuminister Riina Sikkut ütles, et Eesti Varude Keskus sai möödunud aastal valitsuselt ülesande moodustada riiklik maagaasivaru. “Gaasiturgude heitlikust olukorrast hoolimata täitis EVK ülesande edukalt – kuue hankega moodustati Eesti riigile esmakordselt strateegiline gaasivaru, mis suudab vajadusel katta kütteperioodil mitme kuu tarbimise ning annab Eesti tarbijatele vajaliku kindlustunde,“ rääkis ta.

2023. aastal on varumakse määr käibemaksuta 0,40 eurot ühe megavatt-tunni kohta. Näiteks kui majapidamises kulub kuus gaasile 200 eurot ning tarbimine on 2,5 megavatt-tundi, lisandub selle tarbija arvele 1 euro suurune tasu, millele lisandub käibemaks.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.