Lidli tulek võib Eestis müüjate ja kassiiride palgad lõpuks inimväärseks tõsta

Lidl peaks oma esimesed poed Eestis avama õige pea.Foto: Reuters / Scanpix

Lidli tulekuga seostub eestlastele ilmselt üks ja väga oluline küsimus ja see, et kas Saksa odavkett toob siia soodsad hinnad või kukub teiste poekettide võrdluses haledalt läbi. Mainimata on jäänud aga ka teine aspekt: Lidl tulek ja jaeketi mõju poetöötajate palkadele.

Mida oodata? Lähiajaloost on võtta üks väga hea näide: Lidli tegemised Tšehhis.

2017. aastal andis Lidl teada, et teeb palgalahinguga otsa Tšehhis lahti. Ettevõte otsustas, et kassiiride ja müüjate keskmine palk tõuseb 921 euroni kuus (bruto) ja selle töö miinimumpalk 863 euroni.

Aasta möödudes oli juba Lidl veel palkasid tõstnud, keskmiselt teenis kassiir 1080 eurot kuus. Lidl astus sammu veel kaugemale ja ütles, et maksab igale müüjale ja kassiirile, kes on firmas kolm aastat töötanud, 1276-eurost kuupalka.

Siia vahele võrdluseks, et Postimehe eelmise aasta andmetel said müüjad-kassapidajad Eestis jaeketist olenevalt kuskil 600-800 eurost brutotasu.

Lidli lüke tekitas Tšehhi meedias korraliku tormi. Siin väidab näiteks (küll tšehhi keeles) üks endine õpetaja, et olukord on nüüd riigis selline, et peab õpetaja asemel Lidlisse kasiiriiks minema. “Palk on lihtsalt parem.”

Kas Lidl lööb ka Eestis lahti suure palgasõja? Sellele teab vastust ilmselt vaid meediasuhtlusest keelduv Lidl ise, kuid võrdlus Tšehhiga pole õhust võetud. Eesti on Tšehhiga suhteliselt sarnase palgatasemega riik: Tšehhis on keskmine brutokuupalk viimaste andmete järgi 1322 eurot, Eestis praegu 1445 eurot.

Samuti on Tšehhis ülimadal töötuse määr (1,9%), mis teeb teenindajate leidmise eriti raskeks. Ka Eestis pole mingi saladus, et poeketid vaevlavad tööjõupuuduse käes. Seda kurtis näiteks täna intervjuus Maxima uus juht.

Lidl on aktiivselt palka tõstmas ka mujal Euroopas, näiteks Slovakkias, kus näiteks 2017. aastal said kassiirid 20%-lise palgalisa. Palgatõus toimub pea igal aastal Inglismaal. Ja Poolas.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.