Andsin Ott Leplandile 30 eurot ja ilmselt ei saa seda kunagi tagasi

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Ott Lepland sai mu käest 30 eurot.Foto: Konstantin Sednev/Eesti Meedia/Scanpix

Täiendatud 9. novembril: Fanvestory ei paku võimalust oma osalust maha müüa. See tähendab, et algselt investeeritud raha ei ole võimalik kuidagi tagasi saada ja pärast perioodi lõppu seda investoritele ka ei tagastata.

Ott Lepland kaasas eelmisel aastal Eesti muusika investeerimisplatvormi Fanvestory kaudu 8100 eurot. Senised teenimisnumbrid näitavad aga selgelt, et investeerimise asemel on tegemist kulutusega.

Eelmise aasta juunis koitis mul hea mõte. Miks mitte osta 0,1% mõnest Ott Leplandi laulust. Pärast Eesti muusika-investeerimisplatvomil Fanvestory 30 euro panustamist sain osaluse kätte ja ootasin, et raha hakkaks sisse voolama, kuna peaksin saama nüüd 0,1% kõikidest tuludest endale.

See investeering on praeguseks sisse toonud 7,5 eurot ehk alla ühe euro kuus.

Võrdluseks, selle aasta märtsis panin raha ka Aropi paladesse “Kiki Miki”, “Feik”, “Täna” ja “Lase Mul Olla Mina”. Investeeritud 50 eurot on suutnud tulu teenida 2,36 eurot ehk ühes kuus mõned sendid rohkem kui Leplandi lood.

Oluline on siinkohal teada, et lauludesse investeerimine ei ole igavene. Seda ei maksa pidada kolmandaks pensionisambaks, kust elu lõpuni võiks raha oodata. Kõikidele investeeringutele on sätestatud aeg: Leplandi puhul saan ma loo väikeomanik olla 10 aastat, “Kiki Miki” puhul viis aastat.

Arvestades, et Leplandi puhul võib osalus tulu teenida 10 aastat, peaksin praeguseni teenitud tulu põhjal kokku teenima 72 eurot. Teoorias peaksin kahekordistama investeeringu. Aga… kahjuks mängitakse neid superhitte, millesse raha panin iga kuuga üha vähem.

Aropi lugude puhul suutsin kolme kuuga teenida 2,36 eurot, seega lubatud viieaastase teenimisperioodiga peaks lõpuks sissetulek olema 47,2 eurot ehk ligi 3 eurot vähem, kui algselt investeerisin.

Ja kuigi ma väga tahaks uskuda, et “Kiki Miki” on igihaljas viis, mida veel mitmeid aastakümneid mängitakse, tundub hetkel siiski, et mõistlikum oleks olnud oma raha paigutada mõnda jõululaulu. Siis oleks vähemalt mingigi lootus, et aastas korra lugu ikka välja kraamitakse.

Laulud lähevad hapuks

Laulud lähevad ju hapuks. Minu omanduses on väike osa Leplandi paladest “Otsides ma pean su jälle leidma”, “Siin me kokku saime” ja “Aeg”. Aeg-ajalt võib neid veel raadiost või mõnel kontserdil kuulda, kuid nende kuldaeg on nüüdseks läbi, seega võib julgelt eeldada, et pigem teenistus väheneb.

Mis juhtus suvel?

Viimane väljamakse oli artistide poolt juunis, seega võib loota, et ehk olid suvekuudel kõik need palad väga popid ja suutsid kõvasti tulu teenida. “Kiki Mikit” võis sel suvel nii raadiost kui ka bussis võõraste inimeste kõrvaklappidest üsna tihti kuulda, Leplandi “Otsides ma pean su jälle leidma” nautis aga kuldaega enam kui viis aastat tagasi, seega on vähetõenäoline, et see järsku sel suvel väga populaarseks sai.

Palju ma sel suvel ja sügisel lauludelt teenisin, selle teada saamiseks pean ootama detsembrini. Kahjuks kahtlustan, et tegu on siiski intressivaba laenuga artistidele. Või noh, mõne puhul miinusintressiga laenuga.

Lepland kogus Fanvestory’s kokku 8100 eurot 121 inimeselt, Arop 5000 eurot 114 inimeselt. Ilmselt lootsid nad, nagu minagi, et tegu võib olla hea investeerimisvõimalusega. Praegused numbrid seda aga kuidagi ei toeta.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.