Uudis

Ära kiirusta: maksuameti kodulehekülg on juba umbes, kuigi tulusid veel deklareerida ei saa

Kuvatõmmis maksu- ja tolliameti koduleheküljelt. Sisse logida ei saanud, sest liiga paljud üritasid sama teha. Foto: autor.

Maksu- ja tolliamet soovitab tuleval esmaspäeval algaval tulude deklareerimisel mitte kiirustada, sest esimesel päeval on elektroonilisel esitamisel tavaliselt infosüsteem koormus suur ning kohapeal tulusid deklareerides tuleb arvestada koroonapiirangutega.

Juba täna keskpäeval oli raskusi maksu- ja tolliameti koduleheküljel sisse logimisega. Proovides seda teha tuli teade, mis palus mõne aja pärast uuesti proovida, sest sisenemine oli tollel hetkel suure kasutajate arvu tõttu piiratud.

Kuigi tulude deklareerimiseni on aega, saab hetkel vaadata kas ja kui palju pead riigile tulumaksu tagasi maksma. Selle kohta saad lähemalt lugeda siit. Selle kohta, mis tänavu tulude deklareerimisel on teisiti, saad lugeda siit.

Esmaspäeval läheb lahti, aga aega on kaks ja pool kuud

Esmaspäevast, 15. veebruarist saab maksu- ja tolliametile hakata esitama tuludeklaratsioone üle interneti, kohapeal ameti büroodes saab seda teha 17. veebruarist. „Kiiret ei ole, tuludeklaratsiooni on aega esitada 30. aprillini,“ ütles MTA füüsiliste isikute tulude ja maksustamise teenusejuht Grete Urbel.

Enammakstud tulumaksu hakkab maksu- ja tolliamet tagastama alates 26. veebruarist neile, kes deklareerisid oma tulud elektrooniliselt ja 19. märtsist paberil deklaratsiooni esitajatele. Kui inimesel tuleb tulumaksu juurde maksta, siis selle tasumise tähtaeg on 1. oktoobril.

Läbi tuleb vaadata 75000 deklaratsiooni

„Enammakstud tulumaksu tagastamine toimub samamoodi kui varasematel aastatel – kui deklaratsioon on korras ning ei vaja kontrolli või lisadokumentide esitamist, laekub raha paari nädala jooksul,“ lisas Urbel. Tagastamise kiirus ei olene tema sõnul otseselt deklaratsioonide esitamise järjekorrast. Viimane tähtaeg tagastamiseks on 1. oktoobril.

Amet ootab enam kui 750 000 deklaratsiooni esitamist ja palub seega varuda kannatust nii elektroonilise deklaratsiooni esitajatel, kui ka büroodes tulusid deklareerida soovijatel. Varasem praktika on näidanud, et esimestel päevadel on koormus infosüsteemile väga suur ja seetõttu ei saa kõik soovijad korraga deklaratsiooni täitma asuda. Ooteaeg võib olla pikk ka infotelefonile helistades.

Büroos enda tulusid deklareerides tuleb arvestada sellega, et järjekorra tekkimisel peab võib-olla ootama enda järge väljas. „Maksu- ja tolliameti prioriteediks on oma klientide ja töötajate tervise hoidmine ning seetõttu lubatakse teenindusbüroodesse inimesi vastavalt teenindajate arvule. Palume inimestel esimestel tuludeklareerimise nädalatel mitte tulla teenindusbüroodesse, sest paraku tuleb järjekorras oodata õues,“ selgitas Urbel.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.