Uudis

Ära lase turul maasikaid ostes endal nahka üle kõrvade tõmmata!

Juba karpi pandud maasikaid tasub vältida, sest nende seas võib olla hallitanud või mädanevaid marju.Foto: Shutterstock

Maasikaleti ees seistes ei tasu sinisilmselt uskuda kõike, mida näed või kuuled: ei hakka ju müüja, kes püüdlikult ja teadlikult sildile vaid hinna maalinud, naljalt pihtima: kuulge, tegelikult see, mida mina müün,  pole üldse Eesti maasikas. Ikka räägib temagi: jaa, värske, täna hommikul korjatud! 

Hinnavahe kodu- ja muumaise maasika vahel on praegu märkimisväärne ja nii leiabki oma talu maasikatega kauplevate müüjate vahelt ikka mõne sulleri, kelle põhisiht on ostjal sorava jutu saatel sujuvalt nahk üle kõrvade tõmmata ja kogu oma kes teab kust pärit marjakoorem kodumaise maasika hinnaga maha müüa. 

Põllumajandus- ja Toiduamet (PTA) on võtnud maasikate päritolu kontrolli ja nõuetele vastavuse sel aastal teravdatud tähelepanu alla, muu hulgas pannud aga kokku ka nõuanded ostjaile: kuidas turul maasikaid valida, kuidas hinnata marjade värskust ja mida teha, kui tekib kahtlus, kas kodumaisena välja reklaamitud kaup on ikka Eesti päritolu. 

Sõnum Rahageeniuse peatoetajalt

Pensioni investeerimiskonto

Sinu tuleviku võimalus.

Finantsteenust pakub Luminor Bank AS. Enne lepingu sõlmimist tutvu tingimustega ja vajadusel konsulteeri asjatundjatega.

Maasikaostja meelespea

  • Jälgi, et marjade hinnasildil oleks märgitud ka päritoluriik, sort ja kvaliteediklass. 
  • Suhtle müüjaga. Tunne huvi, kus ja millistes tingimustes maasikad on kasvanud. Kui marjade päritolu tekitab kahtlusi, ära neid parem osta.  
  • Ära osta valmis pandud karbitäit – tõenäosus, et leiad kodus pealtnäha ilusate marjade alumistest kihtidest tooreid, hallitanud või katkisi maasikaid. Mine ostma oma karbi või nõuga ja lase marjad ümber kallata, nii saad veenduda, et ka karbi põhjas on ühtlaselt hea kvaliteediga ilusad maasikad.
  • Vaata, kas maasikad on välimuselt värsked, terved ja riknemistunnusteta. Värskust saab hinnata marja küljes oleva tupplehe järgi: hiljuti korjatud maasikal on see värske ja roheline. Kui tuppleht on juba närbuma hakanud, võib oletada, et mari on korjatud varem – aga kui maasikatel pole märgata riknemistunnuseid, on need tõenäoliselt igati söömiskõlbulikud. 
  • Marjade kvaliteedi eest vastutab alati müüja, kes mingil juhul ei tohi müüa riknenud/hallitanud, piisavalt valmimata või muul põhjusel toiduks kõlbmatuid marju! 

Päritolu peab olema selge

Päritoluriigi märkimine on maasikate müümisel alati kohustuslik, see peab olema kirjas selgelt, arusaadavalt ja ostjale hõlpsalt märgatavas kohas. 

Lisaks päritoluriigi täisnimele peab olema näidatud ka kvaliteediklass, mille alusel ostja saab teha teadlikke ostuvalikuid ja maksta aiasaadusi ostes õiget hinda. Aiandustooted jagunevad kvaliteedi järgi kolme klassi: ekstraklass (väga hea kvaliteet), I klass (hea) ja II klass (rahuldav kvaliteet). 

Maasikate või muu värske puu- ja köögivilja kvaliteedi ja/või märgistusega seotud küsimuste korral saab aadressil aiandus@pta.agri.ee pöörduda PTA turukorralduse valdkonna ametnike poole. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.