Ära viska toitu ära: kuidas kindlaks teha, kas muna veel kõlbab süüa?

Muna on kõlblik üldiselt palju kauem, kui pakendile on märgitud.Foto: Canva

Selge on see, et pakendile prinditud kuupäev ei tähenda automaatselt toidu vananemist kesköötunni saabudes. Enamus toite kõlbab veel süüa ka peale pakendil märgitud kuupäeva. Näiteks vanasti, kui munad otse kanapesast tuppa toodi, ei kirjutanud neile keegi peale kuupäeva, millal need halvaks peaks minema. Siis olid teised trikid ja nipid.

Munad säilivad tegelikult päris kaua, eriti siis kui neid hoida jahedas või külmkapis. Kergemini võivad rikneda munad, mis on masinkorjatud ja mille koor võib olla kahjustunud ning mikromõrasid täis, mistõttu laseb koor õhku läbi.

Toore muna puhul on tunda juba lõhnast, kas seda kõlbab süüa või mitte. Alati aga ei taha muna kaussi katki lüüa, et selle värskuses veenduda. Õnneks on peale koore purustamise ja nuusutamise veel paar trikki, kuidas muna söögikõlblikkust välja selgitada.

Pane muna vette

Üks kõige turvalisemaid viise veenduda muna värskuses seda katki tegemata on panna muna vette. Vesi võiks olla pigem külm või toatemperatuuril. Tuleb kasutada nii sügavat anumat, et muna saaks täielikult vee alla vajuda. Parim on kasutada muna vette panemisel lusikat, sel moel väldid liigseid kahjustusi koorele.

Kui muna vajub põhja, on kindlasti tegemist toidukõlbuliku munaga. Kui muna tõuseb põhjast vaid veidi kõrgemale, võib muna veel süüa, kuid see annab märku, et varsti see muna enam kõlbulik ei ole. Vee pinnal hulpiv muna on suure tõenäosusega juba riknenud ja söögiks seda kasutada ei soovitaks.

Keeruta muna tasasel pinnal

Teiseks saaksid panna proovile oma näpuvindi oskuse. Värske muna ei keerle. Pigem näed sellist võbelevat ja vaikselt seisma jäävat muna. Kui muna tõmbab vindi sisse ja teeb nii mõnegi tiiru ümber oma telje, siis võib suhteliselt suure kindlusega selle muna maha kanda.

Keerutamise nipp on küll lõbus, aga riskantsem kui vette uputamise nipp. Koor võib lõbusa munakeerutamise ajal puruneda või mõraneda. Siis võib juhtuda potis keemisel õnnetus, et osa munavalgest tuleb koore vahelt välja. Seega mina soovitaksin siiski muna vette panemise tehnikat.

Halb muna haiseb

Muna vette panemise miinuseks on tänapäeval see, et poemunad võivad olla veidi kahjustada saanud, mistõttu õhk on pääsenud munakoore vahele. See võib tekitada vale tulemuse. Seega mõistlik oleks kahtluse all olev muna enne ära viskamist siiski katki lüüa ja lõhna järgi tuvastada, kas sellest kõlbab veel näiteks munaputru teha.

Kui lõhna otseselt ei tunne, siis üks nipp on veel, mis minu peres on naisliini pidi kaasa tulnud. Tuleb vaadata, kas munakollane vajub munavalge sisse laiali. Kui see juhtub kergelt, nagu muna keskosa oleks liiga vedel, siis ei tasu seda muna siiski süüa.

Allikas: Canva

Loomulikult peaks muna avama ja kaussi valama hella käega. Liiga suure hooga koore purustamine ja muna kaussi viskamine ei pruugi õiget tulemust anda ja värske muna kausis käitub samamoodi nagu riknenud muna.

Munarest, millele on märgitud kasvõi tänasest lausa kuu aega tagasi kehtivuse lõpu kuupäev, võib olla täiesti toiduvääriline. Kuna söök on iga pere üks suurimaid kuluallikaid, tasub olla toiduga igati kokkuhoidlik ja mitte lasta sellel raisku minna, eriti praegusel ajal, kui toidukaupade hinnad on hüppeliselt tõusnud.

Toidunippe ja säästusoovitusi saab vaadata veel meie nutika ostleja Barbora blogist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.