Uudis

Arvamus: aitäh, kallis valitsus, et minult kooritud raha huugama panid!

Autoril oleks peaaegu õnnestunud aastate jooksul sissemakstud rahast natuke tagasi saada, aga siiski ei saanud.Foto: Kalle Veesaar

Ei, ma ei pea siinkohal silmas seda, et riigi poolt seatud rangete piiride all tegutsevad ahned pangad suurte teenustasude ja olematu tootlusega aastaid mu pensionivara “kasvatasid”.

Ma pean silmas töötuskindlustusmakset, mida iga tööl käiv inimene on sunnitud oma palgast ära andma. Täpsemalt, mina annan palgasaajana oma brutopalgast 1,6%, lisaks paneb tööandja 0,8%. Kokku surub riik minu palgakulusse sisse 2,4% kindlustusmakset, mis peaks tagama mulle hüvitise töötuks jäämise korral.

Mul on sellega seoses kaks probleemi.

Esimene on isiklik. Lahkusin eelmisel aastal päevapealt töölt, sest ei näinud võimalust sinna kauemaks jääda. See aga toimus poolte kokkuleppel ja keegi mulle mingit hüvitist maksta ei tahtnud. Kahtlustan muide, et päris paljud inimesed, kes päevapealt töölt lahkuvad, teevad seda formaalselt poolte kokkuleppel, sõltumata sellest, kumb osapool aktsiooni algatas.

Niisiis, kuna mu lahkumine oli tõesti ettekavatsemata, siis ei olnud mul uut kohta valmis vaadatud ega polnud ka plaani hakata radari all OÜ-na teenust osutama ja kõrvalt riigilt toetust rottima. Tundsin end ebakindlalt ja oleksin väga hinnanud, kui aastate jooksul sisse makstud rahast nüüd natuke kasu oleks olnud. Kirjutasin avalduse, käisin nägu näitamas ja vahetasin kirju. Ei saanud midagi.

Muide, natuke enne seda oli muudetud seadust, mis varem ei lubanud hüvitist saada ka siis, kui kuulud mingi OÜ või MTÜ juhatusse, isegi kui sa sealt pennigi ei saa. Sellest hoolimata püüdis Töötukassa mind sellegagi peedistada. See ei teinud ka tuju heaks.

Teine põhjus on see, millest kirjutas riigikontrolör Janar Holm oma tänases suurepäraselt pealkirjastatud artiklis “Valitsuse käsi sügaval töötajate ja tööandjate hoiupõrsas“. Kujuta ette suurt kartulikotti, kuhu sinu ja minu eest iga kuu mustadeks päevadeks eurosid on topitud. Ega sinna sisse ju ei näe, aga küllap ta ikka täis on, nii paljud ju on juba aastaid maksnud?

Aga vot selgub, et keegi on põhjast augu sisse närinud ja polegi enam suurt järel. Kes muu, kui valitsus, kes selle rahaga jooksvaid kulusid on rahastanud. Ei hakka detailidesse laskuma ja ei oskagi, lugege Janar Holmi lugu. Aga isegi kui see kõik on JOKK, tahaks ma ikkagi teada, mille kuradi pärast ma seda töötuskindlustust maksan, kui tegelikult seda raha seal vaja ei ole?

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses