Arvamus: otsustasin edaspidi mitte internetis makstes vastu pükse saada

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Autoril oleks peaaegu õnnestunud aastate jooksul sissemakstud rahast natuke tagasi saada, aga siiski ei saanud.Foto: Kalle Veesaar

Eellugu

Olime korraldamas kodupidu suuremale seltskonnale ja kuna tegu oli ikkagi eestlastega, otsustasime, et naabrite rõõmuks ergastame rahvast väikese karaokega. Nüüd oli vaja kiirelt alla tirida ja läbi proovida mitu äppi. Üksikasju vältides: kõik osutusid saastaks. Kõige paljulubavam neist aga nõudis heatahtlikult, et ma talle kaugelt oma krediitkaarti näitaksin.

Paljastus

Pool aastat hiljem avastasin, et see neetud rakendus oli mult iga kuu 12 eurot võtnud. Oi seda kiirust, millega ma iTunes Store’i logisin ja tellimuse lõpetasin.

Täna sain kirja PayPalilt, mis rõõmsalt teavitas, et Financial Times on oma 56 eurot nüüd mult kätte saanud. Õige jah, kuu aega tagasi nõustusin ju varmalt neile neljanädalase prooviperioodi eest 1 euro andma.

Moraal

Ei tasu end petta, et äpid ja veebilehed suudavad raha välja petta ainult pahaaimamatutelt lastelt, kes silmagi pilgutamata värviliste puuviljade slashimise jaoks uue mõõga ostmiseks neli eurot välja libistavad.

Soovitus

Teinekord, kui tõesti tahad mingit tasuta prooviperioodiga teenust katsetada, siis tee endale kalendrisse märge, millal sa pead selle ära lõpetama. Ja muidugi elementaarne: kui oled kuhugi juba oma kaardiandmed andnud, siis vaata väga tähelepanelikult, millele alla kirjutad.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.