Uudis

Arvutame läbi: kui palju muutub eratarbija gaasiarve uue kompensatsiooniga madalamaks?

Päris kortermaja gaasiarve näitel!

Gaasihinnale piiri kehtestamine väga suurt leevendust ei too.Foto: Canva

Valitsuse liikmed kiitsid eilsel kabinetinõupidamisel heaks möödunud nädalal kokku lepitud täiendavad energiahinna toetusmeetmed nii era- kui äritarbijatele.

Jaanuarist märtsini saavad kodutarbijad elektri- ja gaasiarvete hinnapiiri toetust ning ettevõtetele hüvitatakse täielikult gaasitarbimise võrgutasu. Lisaks suunab valitsus 50 miljonit eurot laenukäendusteks ettevõtetele, kellel on kõrgete energiahindade tõttu tekkinud ajutised likviidsusprobleemid.

Varasemalt määratud toetusmeetmed jäävad kehtima ning kõik täiendavad meetmed on loodud eelmistele lisaks, et pime ja külm aeg kõrgete hindadega üle elada.

Korterelamutele kompensatsiooni makstes jaanuarikuus gaasi ja elektri tarbimispiiri aga ei arvestata. Alles veebruaris analüüsitakse kompensatsiooni sihipärasust korterelamute puhul ja vajadusel korrastatakse selle aluseks olevaid andmeid.

Seega kõik elanikud, kellele arveid esitab ühistu või kinnisvarahaldur uutest meetmetest osa veel ei saa. Seda eeldatavasti seetõttu, et pole täpseid andmeid, kas korterelamutes on lõpptarbijad erakliendid või ärikliendid, kellele kehtivad erinevad kompensatsiooni tingimused.

Kuidas arvutatakse kompensatsioon?

Elektrihinna kompensatsioonist on siiani olnud lihtsam aru saada ning selle oleme Geeniusega päris elupinna arve näitega välja arvutanud, mille kohta leiate artikli SIIT. Gaasihindade leevendusmeetmed on aga raskemad olnud mõista ning ka eilses pressiteates ei olnud see näidetega illustreeritud, nagu oli elektrihinna kompensatsioon.

See innustas meid välja arvutama ja aru pärima, mis suurusjärku leevendus jääda võiks.

Gaasitarbimise leevendusmeetme skeem on järgmine: hinnapiir kodutarbijatele on 65 eurot megavatt-tunni eest tarbimisele kuni 2,75 megavatt-tunni ulatuses. Küsisime majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumilt (MKM) kuidas peaks selle infoga lõpptarbija oma tarbimist välja saama arvutada?

“Arve aluseks on jätkuvalt kuupmeeter. Müüja teisendab kuupmeetri Elering AS avaldatud gaasi kvaliteeditunnistuse alusel energiaühikutesse ning arvestab sellel põhimõttel ka kompensatsiooni. Samal põhimõttel on võimalik ka tarbijal arvutust teha,” selgitas Geeniusele MKM-i avalike suhete nõunik Kadri Laube ning lisas, et seni on olnud keskmine ülemine kütteväärtus 10,44 kWh/m3.

Kuna paljude majapidamiste arveid esitab neile korteriühitsu või kinnisvara haldur, uurisime siis lisaks, et kuidas nende kodude arvestusega on. Vastuseks saime, et gaasimüüja esitab korteriühistule arve, kus on juba riigipoolne kompensatsioon sisse arvestatud. Seega korteriühistu esitab kodutarbijale omakorda juba väiksema arve.

Võtame arvutuse aluseks ühe päris kortermaja detsembrikuu gaasiarve:

Tarbitud oli 529 kuupmeetrit gaasi, mis on 5526,7 kWh, ühikuhinnaga 0,741666. See teeb arveks 392,34 eurot pluss võrgutasud. Võrgutasud olid 21,16 eurot.

Kui kütteväärtus 1 kuupmeetri pealt on 10,44 kWh, siis 2,75 MWh on omakorda ümardatult 263,41 m3 (2,75 MWh = 2750 kWh).

See tähendab, et kuni 263,41 kuupmeetrile gaasile kehtib hinnalagi.

Ühikuhinna saame välja arvutada teisendades 65 eurot megavatt-tunni kohta kilovatt-tunni hinnaks, mis on 6,5 eurosenti (0,065 eurot). Kui 2750 kWh on hinnalaega 6,5 eurosenti, siis tarbija maksab 263,41 kuupmeetri eest 178,75 eurot ja ülejäänud kompenseeritakse.

See tähendab, et selles kortermajas tuleb maksta täishinda 265,59 kuupmeetri eest ühikuhinnaga 0,741666 eurot, milleks on ümardatult 196,98 eurot ning hinnalaega makstakse 178,75 eurot. Kokku maksab korteriühistu 375,73 eurot ning kompensatsioon on seega 16,61 eurot.

Võrgutasud kompenseeritakse 100 protsendi ulatuses seega kogu kompensatsioon samasuguselt arvelt korteriühistu peale oleks kokku 37,77 eurot.

Edaspidi saavad kõik eratarbijad võtta ka aluseks selle, et kuni 263,41 kuupmeetrit gaasi on hinnalaega, kõik mis on üle selle, läheb tavahinnaga.

Jaanuarikuu gaasihinnad on eleringi andmetel jäänud üle 80 euro megavatt-tunni kohta ning isegi küündinud kohati üle 100 euro megavatt-tunni kohta. Keskmiseks jaanuarikuu hinnaks võiks jääda tänase seisuga umbes 89,37 eurot megavatt-tunni kohta. 2,75 megavatt-tunni tarbimise kompensatsioon, ehk maksimum kompensatsioon oleks 67,01 eurot ning võrgutasud täies ulatuses. (89,37 x 2,75 = 245,76; 65 x 2,75 = 178,75; 245,76 – 178,75 = 67,01).

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.