Uudis

Balti 50 suurima firma seas on 14 Eesti tegijat, aga tipus troonib Leedu

Baltikumi suurima firma Orlen Lietuva rafineerimistehas Leedus.Foto: Scanpix

Rahvusvaheline krediidikindlustusselts Coface Baltic pani järjekorda Baltikumi ettevõtted, 50 suurima firma seas on 14 Eesti ettevõtet.

Kindlustusseltsi edetabeli juures tuleb silmas pidada, et tabel võtab varasid arvesse mitu korda – kui näiteks suurfirma kuulub mõnele valdusettevõttele, võib tabelisse sattuda nii suurfirma ise kui ka selle omanik.

Ettevõtted on Coface reastanud eelmise aasta käibe põhjal, mis tähendab, et selgelt kerkib esile näiteks kütuse tootmise ning hulgimüüga tegelev Orlen. Kui Leedus on firmal ka suur rafineerimisäri, siis näiteks Eestis ongi põhiäri hulgimüük – firma liigutab kütust tohututes kogustes ning teeb seega ülisuurt käivet, ehkki kasumimarginaal on küllaltki ahtake.

Eesti tipp on Tallink

Eesti firmadest kõrgeimal positsioonil ehk 9. kohal on Tallink Grupp, järgnevad riigile kuuluv Eesti Energia 14. kohal ja NG Kapital 15. kohal.

NG on ettevõtjate Jüri Käo, Enn Kunila ja Andres Järvingu suurosalusega investeerimisfirma. Grupile kuulub rida tuntud Eesti ettevõtteid – näiteks suurosalus börsil tegutsevas Tallinna Kaubamajas (millele omakorda kuulub näiteks Selver), alkoholitootja Liviko, jäätisetootja Balbiino ning rida kinnisvaraettevõtteid.

Võrreldes möödunud aastaga on Tallink Grupp ja Eesti Energia langenud kahe koha võrra, NG Kapital aga tõusnud ühe koha võrra, teatas Coface.

Veel on Eesti firmadest edetabelis esindatud Ericsson Eesti, Tallinna Kaubamaja Grupp, ning Tartu vedelkütuse ostja-müüja ning veoteenuste vahendaja Manoir Energy.

Lisaks leiab tabelist Eesti Energiale kuuluva ning firma tehaseid haldava Enefit Energiatootmise, laevade punkerdamisega tegelevad firmad Baltic Sea Bunkering ja NT Bunkering, Maxima Eesti, kütusemüüja Orlen Eesti, Toomas Annuse suurosalusega Merko Ehituse omanikfirma Riverito, Selveri ja laevatehase BLRT Grupp.

Tipus troonib Leedu

Läti on edetabelis esindatud seitsme ettevõttega ja Leedu 29-ga. Sealjuures kuuluvad Leedule ka edetabeli kolm esimest kohta – Baltikumi suurim firma on kütuse hulgimüügiga tegelev Orlen Lietuva, teisel kohal on Vilniaus Prekyba ja kolmandal Maxima Grupe.

Vilniaus Prekyba koondab Leedu hiidettevõtja Nerijus Numavičiuse investeeringuid. Varadest suurima tähtsusega on Maxima grupp, ent firmale kuulub näiteks ka Eestis tegutsev apteegikett Euroapotheca. Firma tegutsebki jae- ja ravimimüügis, kinnisvaraarenduses ning haldab kaubanduskeskusi.

Coface Baltic Top 50 edetabel on Coface’i filiaalide ühisprojekt Kesk-Euroopas. Edetabelis on piirkonna suurimad ettevõtteid 2018. kalendriaasta käibe põhjal. Uuring hõlmab Eestit, Lätit ja Leedut.

Analüüsi käigus tehti kindlaks kolme riigi suurimad ettevõtted, mille sekka ei arvestatud selliseid finantsteenuste pakkujaid nagu pangad, kindlustusettevõtted, liisinguettevõtted ja maaklerid.

Coface Baltic Top 50 ettevõtete edetabeli aluseks on tulud ja sinna kaasatakse ka ettevõtete muud peamised näitajad, nagu puhaskasum ja töötajate arv. Käive ja kasum konverteeriti eurodesse, kasutades 2018. aasta lõpu vahetuskurssi.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.