Baltika lõpetab Eestis tootmise, üle 340 inimese kaotab töö

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Baltika tõmbab oma brändide loetelu kahe peale kokku.Foto: PEETER LANGOVITS / Scanpix

Kahjumis rõivatootja Baltika nõukogu kinnitas neljapäeval toimunud koosolekul tänavuse ja järgmise aasta tegevusplaani, millega lõpetatakse Eestis tootmine ning optimeeritakse brändiportfell ja müügikanalid.

Lasnamäel ja Kohtla-Järvel kaotab töö 340 inimest. Kokku on Baltikal 1000 töötajat.

Brändid ühendatakse Montoniks

Mainstream-segmendis liidetakse alates järgmise aasta kevadhooajast Monton, Mosaic ja Bastion ühe Montoni brändi alla, mille väärtuspakkumine muudetakse vastavaks laienenud sihtsegmendile ja kliendootustele, teatas Baltika börsile.

“Kahtlemata on lähiaastate tegevus- ja finantseerimisplaan Baltika ajaloo kõige radikaalsem samm, millele andis tõuke kahjumiga lõppenud aasta. Rahvusvahelise kasvu asemel keskendume edaspidi müügile Balti riikides, äriprotsesside lihtsustamisele ning tegevuskulude vähendamisele. Kulude kokkuhoid tuleb tootmise lõpetamisest Eesti tootmisüksustes, brändide ühendamisest ja mitmete kahjumlike tegevuste lõpetamisest, mis tähendab ka koostöö mitte jätkamist Venemaa frantsiisipartneriga,” ütles Baltika juhatuse esimees Meelis Milder.

Töökohad kaovad Lasnamäel ja Ahtmes

Ühtlasi lõpetab Baltika 2019. aasta jooksul tootmise Eesti tootmisüksustes, kus valmib umbes 33 protsenti kõikidest Baltika kollektsioonidest. Baltika Eesti tootmisüksuste sulgemine Lasnamäel ja Ahtmes mõjutab umbes 340 töötajat. “Sõltuvalt tootmisprotsessist jätkub osa tööd hilissügiseni ja osa aasta lõpuni,” ütles Milder.

Milderi kinnitusel tehakse koostööd töötukassaga, et pakkuda nõustamist tööturul liikumiseks. Tootmise lõpetamine Eesti tootmisüksustes muudab Baltika hankeprotsessi, mis on ettevõtte juhi sõnul ette valmistamisel. “Õmblusteenust hakkame peamiselt sisse ostma Euroopa regiooni partneritelt. Tootearendus, disain ja kvaliteedi kontroll jääb Baltikasse,” lausus Milder.

“Baltika tänane ärimudel on kallis ja püsikulude osakaal väga suur, mis teeb reageerimise väliskeskkonna mõjudele ja nõudlusele ülimalt raskeks. Eelmise aasta lõpus hakkasime planeerima strateegilist pööret. Jõuline ja julge lähiaastate tegevus- ja finantseerimisplaan annab loodetavasti meie töötajatele, klientidele, partneritele ja aktsionäridele vajaliku signaali, et Baltika on muutumas. Minu hinnangul on tegemist parima plaaniga kasumisse jõudmiseks,” märkis Milder.

Vaja on viis miljonit eurot

Milderi sõnul vajab ettevõte omakapitali nõuetega vastavusse viimiseks ja strateegilise pöörde elluviimiseks aktsionäride toetust ning peab kaasama täiendavat kapitali mahus 5 miljonit eurot, millest 3 miljonit eurot on vajalik 2018. ja 2019. aastate kahjumite katmiseks ja 2 miljonit eurot ettevõtte ümberkujundamiseks.

Ettevõtte juht selgitas, et brändiportfelli muutmisega tegutseb Baltika tulevikus kahes kliendisegmendis: mainstream ja premium. Premium-brändideks jäävad Ivo Nikkolo ja Baltman.

“Praeguste müügimahtude juures pole mõistlik viiest brändist koosnevat portfelli hoida,” lisas Milder. Ettevõte ühendab mainstream-segmendis senised Montoni, Mosaici ja Bastioni brändid neist kõige edukama ehk Montoni nime alla. “See ei tähenda, et Mosaici või Bastioni klient enam oma lemmiktooteid ei leia. Meie toodang ja valik poodides lähtub ka edaspidi meie lojaalsete klientide eelistustest,” märkis ettevõtte juht.

Üleminekuga optimeeritud brändiportfellile, äriprotsesside olulise lihtsustamisega ning tootmise lõpetamisega Eestis plaanib ettevõte vähendada aastaseid püsikulusid ligi kahe miljoni euro võrra järgmise 12 kuu jooksul.

“Usun, et meil on olukorda kriitiliselt hindav ja piisavalt jõuline tegevusplaan ning valmisolek muudatused ellu viia. 2019 oleks minu nägemuse kohaselt vajalike muutuste elluviimise aasta, 2020. aastal oleme loodetavasti jõudnud uues ärimudelis tulude ja kulude tasakaalu ning alates aastast 2021 suudaksime kasumlikult kasvada,” märkis Baltika juht.

Baltika jäi möödunud aastal 3,1 miljoni euroga kahjumisse. Aasta kokkuvõttes vähenes rõivatootja müügitulu kokku 6 protsenti ja oli 44,7 miljonit eurot.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.