Bigbank: pensionifondist võetud rahaga tarbimislaenu tagasi maksmine on tark otsus

BigbaFoto: Scanpix

Tarbimislaenude andja Bigbanki hinnangul on tark otsus teise samba pensionifondist võetud rahaga kallis tarbimislaen tagasi maksta, küll aga rõhutab pank, et nemad pole kindlasti reformi suurimad võitjad.

Viimasel ajal on mitmed poliitikud avalikkuses vihjanud, et üks suuremaid plaanitavast pensionirefomist võitjaid võib olla kiirlaene andev Bigbank, mille üks omanikke Parvel Pruunsild on ka reformi eest seisva Isamaa suurrahastaja.

Bigbanki Eesti äriüksuse juht Jonna Pechter ütles, et täiesti alusetu on väide, et pensionireformi peamine võitja on Bigbank, kes loodaks justkui saada klientide viivislaenude katteks kätte nende pensionifondis oleva raha. Nimelt valitsevad tarbimislaenude turgu tema sõnuld 2/3 ulatuses suured universaalpangad.

Samas rõhutas ta, et kallimad laenud tuleb aga kindlasti enne tagasi maksta kui soodsamad, et inimeste netovara väärtus kasvaks ja oleks pensionipõlveks piisav.

“Absoluutnumbrites on universaalpankade tarbimislaenude viivislaenuportfell kordades suurem ning kui võlgnevuses kliendil on samas pangas samuti pensionifond, võivad universaalpangad leida pensionireformi tagajärjel ka võimaluse automaatselt arestida kliendi pensionifondis oleva raha, nagu nad täna saavad automaatselt raha võtta kliendi arvelduskontodelt,” ütles Pechter.

Praegu ei ole tema sõnul täpset kättesaadavat kogu turgu hõlmavat tarbimislaenu viivislaenude osakaalude statistikat. “Meie andmetel maksavad Bigbanki kliendid laene tagasi sama edukalt kui teiste pankade kliendid. 90+ päeva võlgnevuses olevate klientide ehk tegeliku probleemiga klientide osakaal on meil teiste pankadega sarnane,” rääkis ta.

Pechter usub ka, et praegu planeeritud pensionireform soodustab igati investeerimise jätkamist iseseisvalt, isegi kui inimene otsustab raha pensionifondist välja võtta.
“Kui mõni inimene otsustab sellegipoolest pensionifondist võetud rahaga oma kalli tarbimislaenu tagasi maksta – ükskõik kas see laen on võetud Swedbankist, SEB-st, LHV-st või Bigbankist – on see väga tark otsus,” lisas ta.

Oluline ei ole tema sõnul ju mitte see, kas inimesel on vara ja võlad, vaid see, et tema netovara väärtust kogu aeg kasvaks. “Kallite laenude tagasimaksmine on üks osa heast finantskirjaoskusest,” rääkis ta.

Bigbanki Eesti äriüksuse juht lisas, et Eestis peab soodustama konkurentsi ka tarbimislaenude turul, et võtta ära suurpankadelt võimalus pakkuda tarbimislaenu mitu korda kallimalt kui Rootsis. Kui pensionifond teenib väga hästi, ei hakka keegi oma madala intressiga laenu tagasi maksma, märkis ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.