Uudis

Bigbanki pika maksepuhkusega kodulaenu vastu on huvi suur. Intress on praegu odavam

BigbaFoto: Scanpix

Bigbank hakkas augustis kodulaenu pakkuma – sealjuures on võimalus võtta Eesti turul enneolematu tingimus, kus ei pea kuni 20 aastat põhiosa tagasi maksma. Kodulaenu on taotlenud juba väga palju Eesti inimesi.

“Juba esimestel päevadel saime sadu taotlusi päevas!” ütles Bigbanki juhatuse esimees Martin Länts Geeniusele. Näiteks esimesel päeval tuli 95, teisel 102 taotlust.

Nii suureks taotluste arvud päris igapäevaselt ei ole siiski jäänud ja mõnevõrra on taotluste arv nüüdseks langenud. “Huvi uue toote vastu oli suurem kui me ootasime, mistõttu jäime ise veidi ajahätta, et nii suurele turu huvile võimalikult kiiresti vastata,” nentis Länts siiski.

Seda, kui suured laenumahud olnud on, Bigbank veel avaldada ei soovi, kuna on liiga vara. Väga sageli võetakse kodulaenu ka uusarenduste finantseerimiseks, mis tähendab, et reaalsed laenusummad makstakse välja alles uue kodu valmimisel.

Pikka maksepuhkust saab ainult kaastaotlejaga, aga enamik inimesi tahab laenu üksi

Jätkuvalt laekub igapäevaselt Bigbanki taotlusi nii erigraafikuga kodulaenule kui ka tavapärase annuiteetgraafikuga kodulaenule. Just erigraafik ongi uudne toode – kohe kui oled laenu võtnud, saad võtta ka kuni 20aastase maksepuhkuse, ehk esialgu maksad tagasi ainult intressi.

Länts tõi aga esile, et siin on neil lisatingimus – kuna Bigbank on erigraafikuga kodulaenu turule toonud eelkõige Eesti peredele mõeldes, siis väljastatakse seesugust graafikut vaid kahele kaastaotlejale, kes on omavahel abielus või vabaabielus ja kasvatavad ühiselt lapsi.

“Eesti turul on kahjuks veel tavapärane see, et kodulaenu soovitakse siiski võtta üksinda, mistõttu on suur ka laenutaotlejate arv, kes sooviks küll erigraafikut kasutada, kuid kuna puudub kaastaotleja, siis kahjuks neile uut lahendust pakkuda ei saa,” tõdes Bigbanki juht.

Veebruari lõpuni saab pika maksepuhkusega laenule odavamat intressi

Indikatiivselt on Bigbank hinnanud enda keskmiseks kodulaenu intressiks 2,5 protsenti, millele lisandub Euribor.

“Oleme võtnud vastu otsuse, et kuni 28. veeburarini 2021 pakume kõikidele peredele Bigbanki erigraafikuga kodulaenu ühesuguse intressimääraga – 2.5 protsenti pluss Euribor,” avaldas Länts.

Täiendavalt tuleb kliendil veel maksta tavapärane lepingu sõlmise tasu, milleks on 1 protsent laenusummast.

“Soovime, et kõikidel meie klientidel oleks võimalik kaaluda, kas erigraafik pakub neile lisaeeliseid,” rääkis Länts. Intressimäär ühtlustati selleks, et klientidel oleks lihtsam otsuseid teha.

Nimelt tuleb igal võimalikul taotlejapaaril hinnata, kas erigraafik just nende perele sobib ning kui mitmeks aastaks tahetakse erigraafikut vormistada ehk kui pikka maksepuhkust võtta.

“Eesti turul on kliendid küll harjunud võrdlema, et kas nende telekomi teenuste pakkuja on ikka jätkuvalt turul parima hinnaga, kuid ei võrrelda, kas nende kodulaenule on vahepeal turule tulnud parem alternatiiv,” nentis Länts.

Tema sõnul usub Bigbank jätkuvalt, et nende laen on hulgale Eesti peredele hea võimalus kodukulud kontrolli alla võtta, sõltumata sellest, kas soovitakse osta uus kodu, või refinantseerida oma olemasolev kodulaen.

Miks peaks keegi pikka maksepuhkust tahtma?

Sarnane mudel on veel mõni aasta tagasi ülipopulaarne Rootsis — see oli väga levinud variant kodu ostmiseks. Praegu on seal pigem populaarsemad laenud, mille intress on näiteks protsent aastas, nii et tagasi maksad laenu kas või sada aastat.

“Eestis ei luba saja-aastast laenu anda seadus, aga mõtlesime, kuidas pakkuda midagi sarnast,” rääkis Länts augustis, kui tootega esmalt turule tuldi.

Miks peaks keegi tahtma võtta laenu nii, et jääki esialgu väga tagasi ei makstagi, vaid tasutakse ainult intressi ehk nii-öelda makstakse pangale üüri? Läntsi sõnul on üks põhjus inflatsioon — ning kinnisvara hinnad kasvavad muudest hindadest kiireminigi. “Vara väärtust kogu aeg kasvab ning saad seda endale madala kuumaksega lubada,” selgitas ta.

Jutt sellest, et kinnisvarahinnad saavad ainult kasvada, toob muidugi meelde eelmise finantskriisi, mil sama mõtteviis tõi kaasa suure kriisi ja krahhi. Länts nentis, et laenutaotlejate andmeid analüüsitakse siiski põhjalikult. Samuti märkis ta, et kui mõelda praegu inimestele, kes eelmise buumi tipus kinnisvara ostsid, siis hetkel turult odavamalt kodu leida pole just kerge.

“Me ei paku seda toodet spekulatiivsel eesmärgil,” rõhutas ta veel. “Igal juhul, kas kasutad Kredexi käendust või mitte, on sul vähemalt 20 protsenti sissemakse ja 80 protsenti laenuosa tagatisega. Täna näeme, et see peaks kliendi jaoks riski ära katma, aga pikaajalisemalt,” rääkis Bigbanki juht.

Mida arvavad Bigbanki pakutud laenust teised Eesti pangad ning kas ka nemad plaanivad sarnase laenuga turule murda, saad lugeda siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.