Uudis

Brexit lükkub edasi, jaanuari lõpuni võid rahumeeli Suurbritanniasse sõita

Foto: AFP PHOTO / JUSTIN TALLIS / Scanpix

Euroopa Liidu liikmesriigid kiitsid esmaspäeval heaks Suurbritannia lahkumise edasilükkamise kuni kolme kuu võrra 31. jaanuarini, mis tähendab, et oktoobri lõpus Ühendkuningriigist kaupade tellimise või sinna reisimisega mingeid probleeme ei teki.

“EL27 otsustas nõustuda Ühendkuningriigi palvega Brexiti paindlikuks edasilükkamiseks kuni 31. jaanuarini 2020,” teatas Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk Twitteris.

Kokkulepe näeb ette, et kui Briti peaministril Boris Johnsonil õnnestub veenda parlamenti lahutuslepet heaks kiitma enne järgmist aastat, võib Brexit leida aset 30. novembril või 31. detsembril. Seniajani peab London esitama voliniku Euroopa Komisjoni koosseisu ning nõustuma, et septembris saavutatud lahkumislepet enam läbirääkimistele ei panda.

Britid tahavad valimisi

Briti parlament hääletab esmaspäeval Johnsoni ettepaneku üle korraldada 12. detsembril erakorralised valimised.

Brexiti edasilükkamises võinuks kokkulepe sündida juba eelmisel nädalal, kuid sellele oli vastu Pariis, kes ei soovinud teha midagi, mis võiks suurendada Londoni otsustusõigust lahkumise üksikasjade üle.

Oktoobri lõpus kindlat lahkumist soovinud Johnsoni valitsus sõlmis 17. oktoobril EL-iga uue lahkumisleppe.

Suurbritannia pidi senise ajakava alusel EL-ist lahkuma 31. oktoobril, kuid Johnson oli sunnitud parlamendis vastuvõetud seaduse alusel EL-ilt ajapikendust küsima, kui lahkumislepe 19. oktoobriks parlamendi heakskiitu ei saa.

Briti parlament kiitis 22. oktoobril Johnsoni lahkumisleppe küll põhimõtteliselt heaks, kuid lükkas tagasi peaministri ajakava selle ratifitseerimiseks vajalike õigusaktide vastuvõtmiseks.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.