Uudis

Brexit ongi kohal. Mida see reisimisele ja pakkide saatmisele tähendab?

Suurbritannia lahkub ööl vastu laupäeva Euroopa Liidust.Foto: Shutterstock

Ööl vastu 1. veebruari lahkub Suurbritannia esimese riigina Euroopa Liidust. Esialgu suuri muutusi oodata pole, kuna algab üleminekuaeg.

“Vastavalt lahkumislepingule algab Ühendkuningriigi lahkumisel üleminekuperiood, mis kestab 31. detsembrini 2020 ja mille jooksul praktilises elus midagi ei muutu,” öeldi välisministeeriumist Geeniusele.

Kohe pärast Ühendkuningriigi lahkumist algavad aga ettevalmistused vabakaubandus- ja muude lepingute läbirääkimisteks, et sõlmida kokkulepped edasisteks suheteks. Millisteks kujunevad suhted pärast üleminekuperioodi ning millistele kokkuleppetele läbirääkimistel jõutakse, on praegu veel liiga vara öelda.

Reisimine

Nagu kõige muuga, kehtivad praegused tingimused kuni selle aasta lõpuni, nii et kohe muudatusi ei tule. Viisat vaja esialgu ei ole.

Ühendkuningriiki saab reisida ka ID-kaardiga, kuigi välisministeerium soovitab kasutada passi.

Kuigi Euroopa Liidu ravikindlustuskaart kehtib ühendkuningriigis 2020. aasta lõpuni, leiab välisministeerium, et alati on mõistlik teha täiendav reisikindlustus.

Euroopa Liidu mobiilirändluse eeskirjad kehtivad samuti Ühendkuningriigis aasta lõpuni. Rändlusteenuste tarbimisel tasub uurida oma mobiilifirma hinnakirja.

Pakkide tellimine

Kaupade vaba liikumine kehtib samuti kuni üleminekuperioodi lõpuni ehk kuni aasta lõpuni ei muutu pakkide saatmisel-tellimisel midagi.

Edasine kord lepitakse kokku üleminekukõneluste käigus.

Ka tollivormistuse seisukohast loetakse aasta lõpuni Ühendkuningriik Euroopa Liidu liikmeks, nii et midagi suurt ei muutu.

Suurbritannias elamine ja töötamine

Kuni üleminekuaja lõpuni ehk sel aastal ei muutu ka siin midagi.

Küll on aga juba teada, mis edasi saab – Ühendkuningriigis töötavad ning elavad Eesti ja teiste Euroopa Liidu liikmesriikide kodanikud peavad taotlema uut elamisõigust. Vastav elektrooniline platvorm on avatud kuni 30. juunini 2021.

Suurbritannias õppimine

Väljaastumislepingus on sätestatud Ühendkuningriigis elavate Euroopa Liidu kodanike õiguste säilitamine seni kehtinud tingimustel, sealhulgas tudengite õiguste säilitamine.

Samad õigused säilivad Ühendkuningriiki elama, õppima või tööle asuvate Eesti ja teiste Euroopa Liidu kodanike suhtes kuni üleminekuperioodi lõpuni.

Oluline on meeles pidada, et õppemaksu ja muid tingimusi jääb reguleerima õpilase ja ülikooli vahel sõlmitud leping, märgib välisministeerium.

Kõik Euroopa Liidu vahetusprogrammid, sealhulgas Erasmus+, toimivad edasi programmi tingimuste kohaselt kuni üleminekuperioodi lõpuni. Alates 1. jaanuarist 2021 Ühendkuningriiki õppima asuvatele õppuritele võivad kohalduda uued tingimused.

Välisministeerium on kokku pannud ka lühikese meelespea, mida Brexiti puhul silmas tuleks pidada:

Allikas: välisministeerium

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.