Uudis

Danske Banki vastu esitati esimene kahjunõue, ja see ei ole mitte väike

Danske Banki peakontor Kopenhaagenis.Foto: Jacob Gronholt-Pedersen/Scanpix

Rahapesus süüdistatava Danske panga investorid 19 riigist esitasid panga vastu 420 miljoni euro mahus kahjunõude, vahendab ERR.

Õigusbüroo Grant & Eisenhofer koostatud hagis osalevad rahvusvahelised pensionifondid, varahaldusfirmad ja riiklikud fondid Euroopast, Aasiast, Austraaliast ja Põhja-Ameerikast, teatas veebiportaal prnewswire.com.

Kopenhaageni linnakohtusse 14. märtsil esitatud hagi esindab 169 institutsionaalset investorit, mille hulgas on ka mõned maailma suurimad pensionifondid. Hagis öeldakse, et ehkki Danske juhtkond teadis rahapesust juba 2013. aastal, ei võetud midagi ette ning selle asemel jätkati juhtunu varjamist.

“Ehkki kriminaalne rahapesu käis läbi pisikese Eesti filiaali, leiame oma hagis, et midagi on mäda Taani riigis, täpsemalt Danske panga juhtkond ei suutnud olukorda parandada ligi viie aasta jooksul,” ütles investoreid esindav Grant & Eisenhoferi jurist Olav Haazen. “Keegi poleks osanud oodata kõrgetasemeliselt, väljakujunenud Euroopa pangalt nagu Danske osalemist sellises rahapesus, rääkimata selle juhtumi ulatusest – see on ajaloo üks koletuslikumaid rahapesuskandaale.”

Investorite hinnangul on nad kaotanud ligi 9 miljardit dollarit pärast rahapesu paljastamist, misjärel panga aktsia kaotas üle poole oma väärtusest. Firma juhtkonnast on lahkunud tegevjuht Thomas Borgen ja peajurist Flemming Pristed.

Hullem võib olla veel ees

Lisaks Grant & Eisenhoferi hagile koondab nõudeid ka Taani advokaadibüroo Németh Sigetty koos investorite huvide kaitsega tegeleva nõustamisfirmaga ISAF. Kui suur nende nõue tuleb, pole veel teada, aga kodulehel hinnatakse, et investorid on kahju saanud 15 miljardi dollarit.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.