Uudis

Palgakäärid: Disney juht teenib Eesti Energia juhist (vähemalt) kaks ja pool korda rohkem

Miki-Hiire emafirma Disney on sattunud palgaskandaali.Foto: VALERIE MACON / AFP / Scanpix

Financial Times kirjutab, et Disney meelelahutuskontserni ühe asutaja Roy Disney lapselaps Abigail pole rahul ettevõtte juhatuse esimehele makstava tasuga. Ta leiab nimelt, et Bob Igeri poolt teenitav 58 miljonit eurot aastas on “hullumeelne”.

Kui paneme selle konteksti, siis Eesti ühe suurema ettevõtte Eesti Energia juht Hando Sutter sai 2017. aastal 202 150 eurot. See on 286 korda vähem kui hiigelfirma Disney juht.

Vaatame aga asju perspektiivis. Disneys töötab 201 000 inimest. Seega on Bob Igeri palk iga töötaja kohta umbes 24 eurot kuus. Eesti Energias aga töötab viimase aastaaruande kohaselt 5763 inimest. See teeb Hando Sutteri palgaks töötaja kohta 2,9 eurot kuus. Vahe on nüüd ainult 8,3 korda!

Kes võidab käibe suhtes?

Võrdleme juhtide palka ka ettevõtete käibega. Kui Disney käive oli Wikipedia andmetel eelmisel aastal 52 miljardit eurot, siis moodustas tegevjuhi palk sellest natuke üle 0,1 protsendi.

Eesti Energia müügitulu oli mullu 875 miljonit eurot. Hando Sutteri palk moodustas sellest üle 0,04 protsendi. Vahe on nüüd ainult 2,5 korda.

Arvutused näitasid: Ameerika tippjuhid ei teeni Eesti omadest rohkem mitte ainult absoluutnumbrites, vaid ka arvestatuna ettevõtete suurust. See, kas hiigelsuureks paisunud korporatsioonide juhtide palgad koos firma bilansiga kosmossesse peavad kasvama, on juba aktsionäride otsustada.

Disney juht on töötajate keskmise palga suhtes suurimat palka saavate USA tegevjuhtide edetabelis viiendal kohal, teenides 1424 korda rohkem kui ettevõttes mediaanpalka (mitte aritmeetilist keskmist) saav töötaja.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.