Uudis

E-sigaretimüüja: kui aktsiisivabastus ära kaob, oleme tagasi surnud ringis

Nicorex Balticu tegevjuht Diane Sirelpuu kardab surnud ringi.Foto: Nicorex baltic

Riigikogu võttis vastu eelnõu, mille järgi kaob tubakavedelikult – olgu nikotiinisisaldusega või ilma – 2022. aasta lõpuni aktsiis. Suurele e-sigarettide müüjale tekitab aga muret see, mis saab siis, kui ajutine vabastus läbi saab.

“Aktsiisikogumise ajutise peatamise puhul jääb üles õigustatud küsimus, mis saab siis, kui ajutine vabastus lõppeb,” ütles Eesti ühe suurema e-sigaretimüüja Nicorex Balticu tegevjuht Diane Sirelpuu Geeniusele.

Ta nentis, et aktsiisiseadus võeti uuesti lauale just seetõttu, et tegelikult alles äsja – paar aastat tagasi – tubakavedelikule kehtestatud aktsiis sai kohe piirkonna üks kõrgemaid.

“See šokeeris tarbijaid ja pani kohalikud kaupmehed kehva positsiooni. Tekkis piirikaubandus ja hüppeliselt kasvas salaturg ja salaturu toodetega kaasnevad terviseriskid,” rääkis Sirelpuu.

Kui pärast eile otsustatud ajutist vabastust sama muster kordub ja oleme paraku surnud ringis, tõdes ta. “Loodame, et ajutisest aktsiisvabastusest väljatulek saab läbi mõeldud kaasates sektori kaupmehi ning tarbijatele leitakse stabiilne lahendus, mis välistaks järsud hinnatõusud,” ütles Nicorexi tegevjuht.

Kui palju vedeliku hind langeb?

Värske seaduse järgi ei maksustata aktsiisiga ei nikotiinisisaldusega ega nikotiinisisalduseta tubakavedelikke alates 2021. aasta 1. aprillist kuni 2022. aasta 31. detsembrini.

Eelnõu põhjenduseks toodi koalitsioonilepe, mis näeb ette, et aktsiise langetatakse, et ohjeldada piirikaubandust. Just piirikaubanduse võimuliidu poliitikute arvates muudatus ära hoiakski.

Praegu on tubakavedeliku aktsiis 20 senti milliliitri kohta. Praegu müüakse vedelikku enamasti 10-milliliitristes pudelites, ehk aktsiis läheb 2 euro võrra alla. Kas selle võrra ka reaalselt hinnad poodides langevad, pole muidugi selge.

Loe eilse otsuse kohta täpsemalt siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.