Uudis

E-sigarettide vedelik läheb odavamaks, sellelt ei tule peagi enam aktsiisi maksta

E-sigarettide vedeliku aktsiis kaob ajutiselt.Foto: Scanpix / Arvo Meeks / Valgamaalane

Riigikogu võttis vastu eelnõu, mille järgi kaob tubakavedelikult – olgu nikotiinisisaldusega või ilma – 2022. aasta lõpuni aktsiis.

Praegu on tubakavedeliku aktsiis 20 senti milliliitri kohta. Praegu müüakse vedelikku enamasti 10-milliliitristes pudelites, ehk aktsiis läheb 2 euro võrra alla. Kas selle võrra ka reaalselt hinnad poodides langevad, pole muidugi selge.

Kui tavapäraselt sünnivad eelnõud üldjuhul ministeeriumites ning liiguvad seejärel otsustamiseks riigikokku, siis tubakavedelike aktsiisivabastuse algatasid riigikogus EKRE, Keskerakonna ja Isamaa saadikud.

Põhjenduseks toodi koalitsioonilepe, mis näeb ette, et aktsiise langetatakse, et ohjeldada piirikaubandust. Just piirikaubanduse võimuliidu poliitiku järgi muudatus ära hoiakski.

Värske seaduse järgi ei maksustata aktsiisiga ei nikotiinisisaldusega ega nikotiinisisalduseta tubakavedelikke alates 2021. aasta 1. aprillist kuni 2022. aasta 31. detsembrini.

Hea või halb mõte?

Isamaa saadik Tarmo Kruusimäe rääkis riigikogu ees, et räägitakse küll ärimeeste huvidest, aga me unustame ära, et on olemas ka tarbijad. Tarbijad aga vajavad endale seda kindlustunnet, et ta saab spetsiaalsest poest osta endale laboratoorselt testitud ja talle kõige paremini maitsvat vedelikku.

“Sellepärast, et e-suitsu abil on võimalik jätta suitsetamist maha ja inimesed on seda kasutanud. Aga me oleme teinud igal teisel juhul võimalikuks ainult selle, et igas teivasjaamas saad sa selle tavasigareti kätte ja vähem kahjulikumaid asjad oleme pannud kuskile eripoodidesse, kus nad on väga alla peidetud,” rääkis Kruusimäe. Hea on tema sõnul ka see, et e-sigarettidega pole passiivset suitsetamist.

Opositsioonilise Reformierakonna poliitik Maris Lauri aga torkas vastu, et tema nina tunneb ära, kui on ka vedeliku suitsetaja, ja see ei ole meeldiv lõhn. “Nii et ma ei tea, kas ta on tervislikum. Jah, võib-olla on, võib-olla ei ole. Ja tõesti, võib-olla seda vänget tubakahaisu ei ole tunda, aga ikkagi,” rääkis ta.

Pealegi, lisas Lauri – kas tõesti on nüüdseks olemas toode, nikotiini sisaldav toode – ja nikotiin on kahjulik –, mida aktsiisiga ei maksustata? Aktsiis on maks, mis pannakse kahjulikele kaupadele, et need ei oleks tarbimiseks nii ahvatlevad. “See ongi aktsiiside eesmärk,” märkis reformierakondlane.

Lauri kritiseeris ka seda, et kaotamine on ajutine, kaheks aastaks. “Mis on selle mõte? Ma saan aru, et ehk on lootus, et kahe aasta pärast saab seda asja pikendada. Ent kahe aasta pärast tõstab Läti aktsiisi Eesti praegusele tasemele, ehk Läti valib meie tee,” rääkis ta.

Reformierakondlase arvates võinuks kaaluda, et kehtiks praegusest madalam aktsiisimäär, ent praegu on olukord, kus tooted, mis on tõestatult kahjulikud ja sisaldavad nikotiini, enam aktsiisi alla ei lähe.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.