Uudis

Eelmisel aastal viidi koju 9290 kuuske, millest enim olid 8 eurot maksvad jõulupuud

Kuuskede müük pole tegelikult RMK sõnul tulu teenimiseks.Foto: Canva

Möödunud pühade ajal toodi riigimetsast 9290 jõulukuuske, mida on vähem kui aasta varem, kui kuuskesi osteti pühade ajal 10 577 tükki. Kokku on alates 2008. aastast riigimetsast toodud 118 367 jõulupuud.

Ostetud 9290 kuusest 7260 eest tasuti mobiilimaksega ning ülejäänute puhul arve või pangamaksega, teatas Riigimetsa Majandamise Keskus. Enim osteti 1 kuni 2 meetriseid kuuski. Kuuskede hind on 1 kuni 2 meetriste kuuskede puhul 8 eurot, mis tähendab, et riigikassasse võis laekuda ligemale 70 000 euro suurune kuuseraha. Väiksemad kuused on 3 eurot ning üle 2 meetrised maksavad juba 13 kuni 30 eurot.

Jõulukuuskede müük pole RMK jaoks tulu teenimise viis, vaid üks võimalus inimesi ka talvel loodusesse kutsuda ning anda omapoolne panus hoidmaks elus kaunist jõulupuu koju toomise traditsiooni. Seetõttu pakub RMK võimalust endale riigimetsast ise väikse tasu eest kuusk tuua juba alates 2008. aastast.

Kuused läksid kingiks paljudele haiglatele ja meditsiinitöötajatele

Sarnaselt varasematele aastatele kinkis RMK ka tänavu kuuski laste asenduskodudele ja seekord esmakordselt ka Eesti suurematele haiglatele, et tuua jõulurõõmu meditsiinitöötajatele ja patsientidele. „Oleme rõõmsad, et metsast ise kuusetoomise tava on hulganisti järgijaid leidnud – on ju väga tore enne pühi üheskoos metsa minna, sealt sobivat puud otsida ning retke käigus mõnusalt ka aega veeta,“ märkis RMK peametsaülem Andres Sepp.

Tänavu kinkis RMK 106 kuuske ka 14 haiglale üle Eesti, et tuua jõulurõõmu tublidele arstidele ja meditsiiniõdedele, kel tänavune aasta on eriti keeruline olnud. „Samuti soovisime kuuskede kinkimisega luua veidigi pühademeeleolu neile inimestele, kes pidid pühade ajal haiglas viibima ega saanud oma kodus olla,“ lisas Sepp.

Igalt poolt siiski puud võtta ei või

„Paaril korral küsiti RMK käest ka, kas tohib kuusekese asemel võtta mändi,“ meenutas Sepp. „See on lubatud, peaasi, et puu oleks võetud kohast, kus sel ei ole lootust suureks kasvada, näiteks kraavi kaldalt, tee servast või elektriliini alt.“

Jõulukuuske tohibki riigimetsast võtta vaid neist kohtadest, kus ta ei saa suureks kasvada: teede ja kraavide servadest, elektriliinide ja vana metsa alt. Kuuseotsijale on igal aastal abiks RMK mobiilirakendus Loodusega koos ja kodulehel www.rmk.ee/kuuseke leiduv veebikaart, mis positsioneerib kuuseotsija asukoha ning näitab lähimaid kohti, kust tohib jõulupuud langetada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.